Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 67-68: «Λύγισε» στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην Euroleague, γνωρίζοντας την ήττα (67-68) από την Ζαλγκίρις στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε δυναμικό ξεκίνημα και χάρη στα δύο διαδοχικά τρίποντα του Χάρισον και το καλάθι του Ζαν Σαρλ βρέθηκε στο +7 (10-3, 4′).

Η Ζαλγκίρις πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 8-0 βρέθηκε μπροστά (10-11, 7′). Ο Παπανικολάου έβαλε τέλος στην ολιγόλεπτη ξηρασία των «ερυθρόλευκων» (12-11, 7′), όμως η ομάδα του Κάουνας με επί μέρους σκορ 3-12 έφτασε στο +8 (15-23), λίγο πριν ο Σλούκας ευστοχήσει στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου και διαμορφώσει το 18-23.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους 3 πόντους ύστερα από προσπάθεια του Χάρισον (20-23, 11′) και λίγο αργότερα με δύο καλάθια του Πρίντεζη ισοφάρισαν σε 29-29. Έκτοτε η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε σε θέση οδηγού, με τον Βεζένκοφ να διαμορφώνει το 37-34 του πρώτου μισού.
Διαφορετική ήταν η εικόνα στην τρίτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει «στροφές» και να φτάνει σταδιακά στο +11 (52-41, 27′). Η Ζαλγκίρις βρέθηκε σε ρόλο κυνηγού, καθώς οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης με δικό του τρίποντο διατήρησε την διαφορά (56-45).
Μετά το 58-47 του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είδαν τους λιθουανούς να πλησιάζουν ύστερα από τρίποντο του Γκριγκόνις (62-57, 35′), ενώ 3 λεπτά πριν το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής 62-60, 37′).
Έπειτα από ασίστ του Σλούκα, ο Γιώργος Πρίντεζης έδωσε «ανάσα» 4 πόντων στους συμπαίκτες του, όμως ο Γιγκουμπάιτις με γκολ-φάουλ μείωσε στον ένα πόντο (64-62, 38′). Ο Σπανούλης απάντησε με τον ίδιο τρόπο και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ξανά στο +4 (67-63).
Ο Γουόκαπ με δικό του τρίποντο  μείωσε στο καλάθι για την ομάδα του, ο Σλούκας αστόχησε σε δίποντο και στη συνέχεια ο Γιγκουμπάιτις ευστόχησε σε δύο βολές (67-68). Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει επίθεση στα τελευταία 3.5 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη με 67-68.
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68.