Τρίτη, 8 Μαΐου 2018 10:35 από

Η Δήμητρα/Απόλλων για 11η φορά στην κορυφή του παιδικού πρωταθλήματος

Μεγάλη νικήτρια στον φετινό τελικό του παιδικού πρωταθλήματος αναδείχθηκε για μία ακόμα φορά η Δήμητρα/Απόλλων επικρατώντας της ομάδας του Πύργου με 3-0

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος της κάτω από καταρρακτώδη βροχή, γεγονός που επιβάρυνε τον αγωνιστικό χώρο και τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Ωστόσο, θα πρέπει να σημειωθεί η παρουσία 1000 και πλέον φίλων των δύο ομάδων που συνύπαρξαν στην κερκίδα, ως επί το πλείστον παιδιά, που δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα.

Η ομάδα των Γκαραγκάνη - Γιαγιάκου παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού πολύ καλό ποδόσφαιρο πίεσε την αντίπαλη άμυνα από το πρώτο λεπτό και ευτύχησε να προηγηθεί στο 6' με αυτογκόλ του Μπαμπατσιά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρακώστα Θ. που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο και ανεβάζοντας την απόδοσή τους οι παίχτες της Δήμητρας/Απόλλων δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους τυπικά φιλοξενούμενους, πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τους Βερόπουλο στο 52' και Κατόπη στο 60' και έτσι σφράγισαν την υπόθεση τίτλος για τους Απολλωνιστές που για μία ακόμη χρονιά απέδειξαν περίτρανα ότι είναι η κορυφαία ομάδα του πρωταθλήματος, δείγμα της εξαιρετικής δουλειάς που γίνεται εδώ και χρόνια στη συγκεκριμένη ακαδημία, με τα αποτελέσματα να είναι ορατά σε όλους τους τομείς.

Στον αντίποδα η ομάδα του Βαγγέλη Τσιούκα κάνοντας εξαιρετική δουλειά, συμμετήχε για πρώτη φορά σε τελικό παιδικού πρωταθλήματος, δημιούργησε κάποιες φάσεις στην αντίπαλη άμυνα ,έχοντας μια κλασική ευκαιρία με τον Τσιμοράγκα να πετύχει ένα τέρμα στα τελευταία λεπτά.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σταφυλά έφερε ξέφρενους πανηγυρισμούς για όλους τους συντελεστές και της φετινής επιτυχίας των Απολλωνιστών, εικόνες γνώριμες, καθώς σχεδόν κάθε χρόνο, τα ίδια πρόσωπα είναι στο επίκεντρο μετά την ολοκλήρωση ενός τελικού παιδικού πρωταθλήματος

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρακώστα Θ. η μπάλα βρίσκει στο κεφάλι του Μπαμπατσιά και έχουμε το αυτογκόλ για το 1-0 στο 6'.

Πλασέ από τον Κατόπη η μπάλα άουτ στο 19'.

Η κατοχή για την Δήμητρα/Απόλλων θα διώξει ο Κατόπης η μπάλα θα κοντράρει στον Κούτσικο και θα βγει άουτ στο 23'.

Σουτ του Μπαλτά η μπάλα κοντράρει στον Παπακώστα και καταλήγει κόρνερ στο 51'.

Κόρνερ με τον Ξάνθο σύγχυση στα καρέ του Κούτσια το σουτ από τον Βερόπουλο και η μπάλα στα δίχτυα το 2-0 στο 52'.

Φάουλ με τον Ξάνθο αποκρούει ο Κούτσιας  σε πρώτο χρόνο και με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει στο 55'.

Ωραία προσπάθεια με τον Καμέα θα κάνει την σέντρα η κεφαλιά από τον Κατόπη και το γκολ το 3-0 στο 60'.

Πλασέ του Βασιλείου διώχνει ο Σιμιτσής σε κόρνερ στο 63'.

Σουτ του Σιμιτσή μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος στο 67'.

Πλασέ του Κατόπη η μπάλα πάνω από τα δοκάρια άουτ στο 75'.

Σέντρα του Καρακώστα Ε. κεφαλιά από τον Βασιλείου μπλοκάρει ο Κούτσιας στο 79'.

Κλασική ευκαιρία με τον Τσιμοράγκα να κάνει την προβολή βγαίνει και αποκρούει ο Παπαδόπουλος στο 80'.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΔΗΜΗΤΡΑ/ΑΠΟΛΛΩΝ: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΑΜΕΑΣ, ΞΑΝΘΟΣ, ΒΕΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΚΟΥΒΙΝΑΣ, ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ Ε., ΒΡΑΧΝΟΣ, ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ Θ., ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΜΠΑΛΤΑΣ, ΚΑΤΟΠΗΣ.

ΕΠΑΙΞΑΝ ΚΑΙ ΟΙ: ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ, ΓΑΛΑΝΗΣ, ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΙΤΣΗΣ.

ΠΥΡΓΟΣ: ΚΟΥΤΣΙΑΣ, ΣΙΜΙΤΣΗΣ, ΤΣΙΡΚΑΣ, ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ, ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗΣ, ΚΟΥΤΣΙΚΟΣ, ΤΣΟΛΑΣ, ΤΣΑΤΣΟΣ, ΜΠΑΜΠΑΤΣΙΑΣ, ΑΛΕΚΟΣ.

ΕΠΑΙΞΑΝ ΚΑΙ ΟΙ: ΤΣΙΜΟΡΑΓΚΑΣ, ΣΚΑΡΛΕΑΣ, ΠΑΣΧΑΛΗΣ, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ.