Eχασαν στην Καρδίτσα οι Παίδες της ΕΠΣΤ

Αισθητά βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Μικτή ΕΠΣΚ Παίδων στην 3η αγωνιστική

του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων

Η ομάδα της Καρδίτσας υποδέχτηκε στο Δημοτικό Στάδιο Προαστίου την αντίστοιχη των

Τρικάλων και παρότι έμεινε πίσω στο σκορ στο α’ μέρος με 0-1, κατάφερε να ανεβάσει

κατακόρυφα «στροφές» στην επανάληψη, να περιορίσει στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό της και

τελικά να επικρατήσει με 2-1.

Το συγκρότημα του Λεωνίδα Τασιούλη δεν άφησε την ατυχή εξέλιξη του α’ μέρους να την

επηρεάσει αγωνιστικά και έφτασε στην πρώτη της επιτυχία στον 6ο Όμιλο, με την ολοκλήρωση

του α’ γύρου.

Παρουσία προπονητών, γονέων και φιλάθλων, όπως επίσης και του αντιπροέδρου κ. Γιώργου

Λάμπρου και των μελών της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΣΚ κυρίων Δημήτρη Κωτούζα και

Πέτρου Παπαδάκου, ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο πλευρές να έχουν ένα μοιρασμένο παιχνίδι

και τα 20 πρώτα -περίπου- λεπτά να κυλούν διερευνητικά, δίχως τη μεγάλη φάση.

Η συνέχεια έφερε την ομάδα των Τρικάλων να προσπαθεί να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά

στα καρέ του Λαιου και στο 31′ ο Σκρέτας μετά από ασίστ του Ρουμπιέ άνοιξε το σκορ για τους

φιλοξενούμενους που πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Η έναρξη του β’ μέρους βρήκε τους νεαρούς Καρδιτσιώτες αποφασισμένους να αλλάξουν τα

δεδομένα, κυριαρχώντας στην κατοχή της μπάλας και την επιθετική ανάπτυξη.

Στο 47′ και στην πρώτη απειλητική επίθεση των γηπεδούχων στο β’ μέρος, ο Μορφάκης

σέντραρε από τα δεξιά για τον Γραββάνη, ο οποίος ψύχραιμα υποδέχτηκε την μπάλα και

σούταρε συρτά για το 1-1.

Στο 53′ ο Μορφάκης πρόλαβε τον επερχόμενο τερματοφύλακα των Τρικάλων Βαλινδρά και από

πλάγια θέση έξω από την περιοχή επιχείρησε ψηλό σουτ, με την μπάλα να προσγειώνεται δίπλα

από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η υπεροχή της Καρδιτσιώτικης ομάδας καρποφώρισε στο 66′ όταν ο Μητσιάκης από τα αριστερά

εκτέλεσε φάουλ και ο Μπαρούτας με ανάποδη κεφαλιά έκανε το 2-1.

Ακολούθησε ένα σουτ του Γραββάνη στο 67′ που πέρασε άουτ, ενώ στα τελευταία λεπτά, η

ομάδα του Χρήστου Μόρφου πίεσε για την ισοφάριση δίχως να έχει όμως τη μεγάλη ευκαιρία για

να την πετύχει, με τον Λάιο να είναι ψύχραιμος και σταθερός στις επεμβάσεις του.

*Και στις δύο αναμετρήσεις κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα τους ως φόρο

τιμής στα θύματα της κακοκαιρίας στη Δυτική Αττική.

Τα γκολ: 47′ Γραββάνης, 66′ Μπαρούτας – 31′ Σκρέτας

Κίτρινες: 48′ Μπαρούτας – 63′ Γερεντές

Μικτή ΕΠΣ Καρδίτσας (Λ. Τασιούλης): Λάιος, Μπαρκαλής (61′ Φιλίππου), Βακούλας,

Γεωργαντζάς (75′ Γερούκης), Σιαφαρίκας, Γεωργίου, Φροξυλιάς (41′ Πασχαλίδης), Μπαρούτας,

Γραββάνης (75′ Μπάτσαρης), Μορφάκης, Παπαστάμος (60′ Τσιαχματιώτης).

Μικτή ΕΠΣ Τρικάλων (Χρ. Μόρφος): Βαλινδράς, Νταής (59′ Γραμματικός), Γερεντές, Ρουμπιές

(63′ Γκριζανίτης), Κατράνης (67′ Παπαδογιώργος), Σημιτσής, Πολύμερος (59′ Οργίτο), Νίντος,