Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου 2017 06:32 από

Ιστορική πρόκριση για το Γλίνος εις βάρος της Αγίας Μονής

Μεγάλη αλλά και συνάμα ιστορική πρόκριση πέτυχε το Γλίνος στο γήπεδο του Φλαμουλίου με αντίπαλο την Αγία Μονή κερδίζωντάς την σκορ με 0-2

Η ομάδα του Κώστα Γουργούλια παίζοντας   δυνατά έδειξε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού τις διαθέσεις της πίεσε ψηλά τον αντίπαλο στο χώρο του κέντρου και αυτό της έδωσε την νίκη πρόκριση για την προημιτελική φάση, για πρώτη φορά στην ιστορία του σωματείου.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Δημήτρης Κοθράς και στην επανάληψη ο Ζυγούρης με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για το Γλίνος.

Οι φιλοξενούμενοι τελειώσαν τον αγώνα με δέκα παίχτες λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Λεωνίδα Κοθρά στο 62' λεπτό για εξύβριση.

Από την άλλη πλευρά οι παίχτες του Νίκου Κακούσιου δεν μπόρεσαν να κάμψουν την αντίσταση των μαχητικών φιλοξενούμενων κάνοντας αρκετά λάθη ,με αποτέλεσμα τον πρόωρο αποκλεισμό από την συνέχεια του κυπέλλου.

Να σημειωθεί ο Νίκος Κακούσιος από το 62' και μετά καθοδηγούσε την ομάδα του εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω της αποβολής του από τον πάγκο από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Η μεγάλη πρόκριση, όπως ήταν λογικό πανηγυρίστηκε στο φινάλε έξαλλα, από παίκτες, διοίκηση, τεχνική ηγεσία, αλλά και τους δεκάδες φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Φλαμούλι.

ΦΑΣΕΙΣ  - ΓΚΟΛ

Σουτ του Πισκόια μπλοκάρει ο Γρατσάνης στο 5'.

Σουτ του Νταγκαλή η μπάλα άουτ στο 6'.

Γύρισμα πάσα του Κρούπη κόβει τελευταία στιγμή ο Κοθράς Λεων στο 15'.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Τσακνή να πλασάρει η μπάλα στο δοκάρι στο 28'.

Φάουλ με τον Στάμο μπλοκάρει ο Γρατσάνης στο 34'.

Κάλη στιγμή με το φάουλ του Ζυγούρη η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι στο 36'.

Σέντρα ακριβείας του Νταγκαλή κεφαλιά από τον Κοθρά Δημήτρη και η μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 43'.

Κόρνερ με τον Τσιαντούλα η μπάλα περνάει απ'όλους την κατεβάζει ο Ζυγούρης θα σουτάρει δυνατά και θα κάνει το 0-2 στο 61'.

Αποβολή από τον πάγκο της Αγίας Μονής για τον Νίκο Κακούσιο και αποβολή για την ομάδα του Γλίνους Λεωνίδα Κοθρά με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 62'.

Χαμένο πέναλντι του Ράπτη κλασική ευκαιρία να μειώσει σε 1-2 η Αγιά Μονή στο 69'.

Δυνατό σουτ του Καραίσκου η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 81'.

Κλασική ευκαιρία με τον Τσακνή να σουτάρει και ο Μανωλικίδης να αποκρούει στο 88'.

Σουτ του Τσακνή η μπάλα άουτ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΓΙΑ ΜΟΝΗ: ΜΑΝΩΛΙΚΙΔΗΣ, ΚΟΥΚΛΑΣ, ΚΥΡΟΥ, ΛΑΛΟΣ, ΝΑΤΚΟΥΛΑΣ, ΣΤΑΜΟΣ, ΠΙΣΚΟΙΑΣ, ΛΕΦΑΣ, ΡΑΠΤΗΣ, ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ, ΚΡΟΥΠΗΣ.

ΕΠΑΙΞΑΝ ΚΑΙ ΟΙ: ΜΑΚΡΗΣ, ΤΣΙΑΝΑΚΑΣ, ΤΖΕΡΕΜΕΣ, ΚΑΚΟΥΣΙΟΣ.

ΓΛΙΝΟΣ: ΓΡΑΤΣΑΝΗΣ, ΜΠΑΤΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΠΟΥΛΙΟΣ ΗΛ., ΚΟΘΡΑΣ ΛΕΩΝ., ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΘΡΑΣ ΔΗΜ., ΧΡΗΣΤΟΥ, ΝΤΑΓΚΑΛΗΣ, ΤΣΑΚΝΗΣ, ΤΣΙΑΝΤΟΥΛΑΣ, ΖΥΓΟΥΡΗΣ.

ΕΠΑΙΞΑΝ ΚΑΙ ΟΙ: ΣΚΡΑΠΑΣ, ΜΟΥΡΙΤΣΑΣ, ΚΡΙΚΩΝΗΣ, ΠΟΥΛΙΟΣ ΕΛΕΥΘ.