Σάββατο, 18 Μαρτίου 2017 06:26 από

O Διγενής Νεοχωρίου πανάξια κυπελλούχος ΕΠΣΤ!

Σε ένα συναρπαστικό τελικό, που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ο Διγενής Νεοχωρίου επικράτησε με 2-1 των Μετεώρων στο δημοτικό στάδιο και αναδείχτηκε κυπελλούχος ΕΠΣΤ για τη σεζόν 2016-17

Το συγκρότημα του Κώστα Ζαφείρη ανώτερο στο σημερινό τελικό, έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου, απέναντι στα Μετέωρα που είχαν αρκετά καλή παρουσία, δικαιώνοντας όσους υποστήριξαν ότι θα αποδεικνύονταν σκληρό καρύδι για τους Νεοχωρίτες.

Μάλιστα, ο Διγενής έφτασε στη νίκη με ανατροπή στο σκορ, καθώς οι Καλαμπακιώτες ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν.

Ωστόσο, η ισοφάριση ήρθε γρήγορα για τους τυπικά γηπεδούχους, με το 1-1 να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το γκολ δεν ερχόταν για καμία από τις δύο ομάδες και όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε σε ημίωρη παράταση, αλλά ο Γκαντιάς είχε διαφορετική άποψη, σημειώνοντας στο 82' το πολύτιμο τέρμα που έστειλε στα ουράνια τους παίκτες, τον πάγκο, αλλά και τους πολυάριθμους φίλες του Νεοχωρίου.

Τα Μετέωρα δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι ήρθε το τελικό 2-1.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κοντίνου, έφερε ξέφρενα πανηγύρια στις τάξεις του Διγενή και κοντράστ συναισθημάτων με την ομάδα των Μετεώρων απογοητευμένη από την ήττα.

Ακολούθησαν οι καθιερωμένες απονομές από τα μέλη της ΕΠΣΤ, αρχικά στους φιναλίστ και εν συνεχεία στους κυπελλούχους που φέτος έγιναν όχι στον αγωνιστικό χώρο, αλλά στην κερκίδα, στα πρότυπα του...Champions League.

Kαι κάπως έτσι η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε, με το Νεοχώρι να πανηγυρίζει για το καμάρι του, το Διγενή.

Θα πρέπει να σημειωθεί αφενός μεν η μεγάλη παρουσία φιλάθλων που ξεπέρασαν τους 3 χιλιάδες, εκμεταλλευόμενοι και τις καλές καιρικές συνθήκες, αφετέρου δε η άρτια οργάνωση του τελικού, που περιλάμβανε αρκετές καινοτομίες.

Φάσεις-γκολ

Στο 10' η πρώτη μεγάλη στιγμή στον τελικό με το δυνατό σουτ του Γκαντιά να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχάβα.

Στο 30' δύο καλες στιγμές για τους τυπικά γηπεδούχους, με τους Λαγκαδινό και Τσιούκα να μην καταφέρνουν να νικήσουν το Βλαχάβα, που με ισάριθμες αποκρούσεις θα κρατήσει το μηδέν για την εστία του.

Στο 36' τα Μετέωρα θα ανοίξουν το σκορ, όταν έπειτα από φάουλ του Κουβελά, ο Γκόβαρης με έξοχη κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ζαφείρη για το 0-1.

Στο 41' ο Τσιούκας κερδίζει πέναλτι, το οποίο θα εκτελέσει εύστοχα ο Τσικρικά για το 1-1 που θα είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 82' η μπάλα θα φτάσει στον αφύλακτο Γκαντιά, ο οποίος προ κενής εστίας, ο οποίος δε θα αστοχήσει για το τελικό 2-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Κοντίνος με βοηθούς τους κ.κ. Μανούρα, Κωτούλα και 4ο τον κ. Μάρκο

Οι συνθέσεις

Διγενής Νεοχωρίου (προπ. Κώστας Ζαφείρης): Ζαφείρης, Γκαγκαστάθης (74΄Χασιώτης), Τζέλης, Νικόλαρος, Μακρής, Τσιούκας, Γιώτας, Μπασιάκας, Γκαντιάς (89΄Ανδρέου), Τσικρικάς, Λαγκαδινός (82΄Παπαθανασίου).

A.Σ. Μετέωρα (πρπ. Θοδωρής Καραγιάννης) : Βλαχάβας, Γκόβαρης, Φορτούνης, Παππάς, Σακελλαρίδης, Κουβελάς (70΄Νταλούκας), Σαμούτης, Κοτσιλιάνος (80΄Κοντοτόλης), Σκρέκας, Βουλτσίδης, Λίτσιος