Τρίτη, 29 Νοεμβρίου 2016 06:47 από

Στο 92' ο Διγενής ξεπέρασε το εμπόδιο του ανεβασμένου Αρη Αγίας Μονής

Ο Διγενής Νεοχωρίου, πήρε την πρόκριση, κερδίζοντας στο Μπάμπης Παπαχατζής τον 'Αρη Αγίας Μονής με σκορ 1-0 και χάρη σε ένα τέρμα που ήρθε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης

Σε ένα ματς όπου οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα και με το Νίκο Κακούσιο να ντεμπουτάρει στον πάγκο του 'Αρη, οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα απέναντι στους κιτρινόμαυρους, που παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι αγωνιστικά και παρά λίγο να οδηγήσουν το ματς στην παράταση.

Ωστόσο, στο 92' ήρθε το χρυσό τέρμα που στέλνει το Διγενή στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες είχαν νωρίτερα κάποιες καλές στιγμές για να σκοράρουν, με τον πορτιέρο του Διγενή Βασίλη Καρατζά να πραγματοποιεί δύο φανταστικές επεμβάσεις που κράτησαν ανέπαφη την εστία του και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μπουν μπροστά στο σκορ.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας πραγματοποιήθηκε με δύσκολες καιρικές συνθήκες, βροχή και κρύο.

Φάσεις-γκολ

Πρώτη καλή στιγμή για το Νεοχώρι με πλασέ του Λαγκαδινού η μπάλα άουτ στο 4'.

Φάουλ με τον Μακρή η μπάλα άουτ στο 9'.

Σούτ του Πισκόια η μπάλα άουτ στο 16'.

Σούτ του Μακρή η μπάλα άουτ στο 29'.

Σούτ του Γκουτζαμάνη η μπάλα ξανά άουτ στο 31'.

Μπαίνει στην περιοχή ο Γκαντιάς κάνει το γύρισμα διώχνει την μπάλα ο Ζαχαράκης στο 42'.

Σούτ του Γκαντιά η μπάλα άουτ στο 51'.

Σούτ του Γιώτα η μπάλα ξανά άουτ στο 64'.

Πλασέ του Παπαθανασίου εξαιρετική απόκρουση του Καρατζά στο 65'.

Σπάσιμο του Παπαθανασίου η μπάλα περνάει από όλους άουτ στο 67'.

Σούτ του πισκόια αποκρούει ξανά σωτήρια ο Καρατζάς στο 73'.

Σούτ του Γκαγκαστάθη η μπάλα άουτ στο 81'.

Σέντρα του Τζέλη μπλοκάρει ο Μπιλιάλης στο 87'.

Σέντρα του Γκαντιά δεν μπόρεσε ο Τσικρικάς να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία στο 89'.

Πλασέ του Γκαντιά μπλοκάρει ο Μπιλιάλης στο 90'.

Ωραίο σούτ του Γκαντιά Δύσκολη επέμβαση του Μπιλιάλη σε κόρνερ στα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων.

Στο 92' γκολ για το νεοχώρι απο κόρνερ ,την κεφαλια ο Μπασιάκας η μπάλα στο σκάει στο έδαφος, στη συνέχεια ο ίδιος πλασάρει από κοντά η μπάλα βρίσκει στον Μπαρμπαρουση και καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του με το 1-0 να είναι και το τελικό σκορ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΝΕΟΧΩΡΙ: ΚΑΡΑΤΖΑΣ, ΧΑΣΙΩΤΗΣ, ΤΖΕΛΗΣ, ΝΙΚΟΛΑΡΟΣ, ΜΑΚΡΗΣ, ΤΣΙΟΥΚΑΣ, ΓΙΩΤΑΣ, ΜΠΑΣΙΑΚΑΣ, ΓΚΑΝΤΙΑΣ, ΛΑΓΚΑΔΙΝΟΣ,ΤΣΙΚΡΙΚΑΣ

ΕΠΑΙΞΑΝ ΚΑΙ ΟΙ: ΓΚΑΓΚΑΣΤΑΘΗΣ

ΑΓΙΑ ΜΟΝΗ: ΜΠΙΛΙΑΛΗΣ ΠΑΝ., ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ, ΜΠΙΛΙΑΛΗΣ ΓΙΩΡ., ΤΖΕΡΕΜΕΣ, ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ, ΓΚΟΥΤΖΑΜΑΝΗΣ, ΖΗΚΟΣ, ΚΥΡΟΥ, ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, ΠΙΣΚΟΙΑΣ, ΚΡΟΥΠΗΣ

ΕΠΑΙΞΑΝ ΚΑΙ ΟΙ: ΤΡΙΓΩΝΗΣ, ΜΠΑΜΠΟΥΡΗΣ, ΚΑΚΚΕΣ.