Δευτέρα, 25 Μαρτίου 2013 02:30 από

Το σήκωσε ο ΑΣ Τρίκαλα!!!

Στο χειρότερο ίσως τελικό των τελευταίων ετών, ο ΑΣ Τρίκαλα επικράτησε της ΑΕΤ με 1-0, χάρη σε τέρμα του Ρωμύλου Κεφαλά στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και κατέκτησε το τρόπαιο

Ο αγώνας ήταν μετριότατος ποιοτικά, με την ΑΕΤ να έχει τις καλύτερες ευκαιρίες της αναμέτρησης, ωστόσο, οι κυανέρυθροι ήταν εκείνοι που είχαν την ουσία και δευτερόλεπτα πριν οδηγηθούμε στη ρουλέτα των πέναλτι κέρδισαν τον τελικό με γκολ του Κεφαλά.

Στα αξιοσημείωτα η παρουσία 1200 και πλέον θεατών, αλλά από άποψης θεάματος και ποιότητας κατά πως φαίνεται θα ξεχάσουμε πολύ σύντομα το φετινό τελικό.

Το παιχνίδι όπως μεταδόθηκε από το Trikalascore:

Ξεκίνησε πριν από λίγα λεπτά ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου ΕΠΣΤ, παρουσία 1000 και πλέον θεατών.

Χωρίς καμία φάση στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού. Παιχνίδι μοιρασμένο ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Στο 15' σουτ Τεντολούρη έξω από την περιοχή. Η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια

Στο 17' ο Γατσιος έπειτα από ατομική προσπάθεια σούταρε δυνατά με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Στο 28' μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΤ να ανοίξει το σκορ με τον Αρσένο να μπαίνει από πλάγια δεξιά και να πλασάρει ελάχιστα άουτ.

Στο 31' οι κόκκινοι κάνουν ακόμη μία καλή στιγμή με τον Αρσένο και πάλι να πιάνει το γυριστό από το ύψος της μικρής περιοχής και την μπάλα να φεύγει ψηλά άόυτ.

Στο 36' σουτ στρωτό σουτ Αγγελίνα με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Περίπου 1200 άτομα αυτή τη στιγμή στο δημοτικό στάδιο, φίλοι του ποδοσφαίρου. Στην κερκίδα για μία ακόμη φορά και ο Νίκος Βέκιος!!!

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΤ στο 44', με το Γάτσιο να μπαίνει από αριστερά σε θέση τετ α τετ με το Ζαφείρη, αλλά πλασάρει επάνω στον κίπερ των Τρικάλων.

Το 0-0 παραμένει στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους.

Μετριότατο το θέαμα στο πρώτο μέρος, με την ΑΕΤ να κερδίζει τις εντυπώσεις, έχοντας τις καλύτερες ευκαιρίες.

Σε λίγα λεπτά και πάλι μαζί σας για το Β' ημίχρονο της συνάντησης.

Σέντρα στην επανάληψη...

Ιδια εικόνα και στα πρώτα λεπτά του Β' μέρους. Κακός ρυθμός πολλά λάθη και τις δύο ομάδες να παίζουν συντηρητικά.

Φάουλ για τα Τρίκαλα σε καλό σημείο.

Κομπίνα στην εκτέλεση φάουλ από τους κυανέρυθρους με τον Ανδρέου να σουτάρει τελικά και την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

Στο 54' ο Τεντολούρης εκτελεί κόρνερ ο Στάμος πιάνει την κοντινή κεφαλιά και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

Στο 57' ο Τασιόπουλος εκτελεί φάουλ με πάσα στο Γάτσιο ο οποίος όμως σουτάρει πολύ χλιαρά και ο Ζαφείρης μπλοκάρει.

Τίποτα αξιόλο μέχρι στιγμης στο Β' ημίχρονο. Ο Αρης Μούτσιος κάνει την πρώτη αλλαγή στο 64' βάζοντας το Στεφόπουλο στη θέση Ράπτη.

Στο 66' έξοχη ατομική προσπάθεια του Τεντολούρη, πασάρει στον Πολυζόπουλο, αλλά το πλασέ του τελευταίου είναι αδύναμο και ο Ντόβας μπλοκάρει.

Γάτσιος και ΑΡσένος φεύγουν στην κόντρα για την ΑΕΤ, ο δεύτερος βγάζει κάθετη μπαλιά για τον πρώτο, αλλά ο Ζαφείρης βγαίνει έγκαιρα και μπλοκάρει.

Μπαίνουμε στο τελευταίο τέταρτο της συνάντησης.

Κάκιστο το ματς στα τελευταία λεπτά, σε σημείο που σε παίρνει ο ύπνος.

Στο 80' καλό σουτ του Τεντολούρη από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα περνάει λιγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο έδαφος ο Αρσένος που δείχνει να έχει τραυματιστεί.

Μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τα Τρίκαλα στο 83'. Ο Παππάς στο τετ α τετ με το Ζαφείρη, αρχικά πλασάρει επάνω στον τερματοφύλακα των Τρικάλων και σε δεύτερο χρόνο επάνω στον Τσάκαλο, με τη ν μπάλα να περνάει κόρνερ.

Τελευταίο 5 λεπτο στην κανονική διάρκεια του τελικού. Ολοταχώς για ημίωρη παράταση καθώς δε φαίνεται ότι κάποια από τις δύο ομάδες μπορεί να σκοράρει.

Στο 88' σέντρα Παππά, ο Τεντολούρης από πλεονεκτική θέση δε βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι για να τη στείλει στα δίχτυα.

Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΤ να ανοίξει το σκορ και να αγκαλιάσει το κύπελλο στο 92!!!ο Αρσένος εκτελεί κόρνερ και ο Ζαφείρης με υπερένταση αποκρούει σε κόρνερ. Μεγάλη απόκρουση από ένα μεγάλο τερματοφύλακα.

Με την εκτέλεση του κόρνερ ο Γάτσιος εξαπολύει δυνατό σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

0-0 αποτέλεσμα κανονικής διάρκειας. Πάμε σε ημίωρη παράταση.

Πρώτα λεπτά της παράτασης χωρίς κάτι το αξιόλογο.

Στο 97' στρωτό σουτ του Γάτσιου έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λιγο άουτ.

Στο 100' ο Παππάς βρίσκει χώρα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και σουτάρει, αλλά δε βρίσκει στόχο με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Οδεύουμε προς το φινάλε του Α' μέρους της παράτασης, όλα στο μηδέν.

Τέλος ημιχρόνου στην παράταση, οι δύο ομάδες αλλάζουν εστίες για να ξεκινήσει άμεσα η επανάληψη.

Κορυφώνεται η αγγωνία για τις δύο ομάδες.

Δώδεκα λεπτά για το φινάλε και της παράτασης και δε φαίνεται ότι θα γλιτώσουμε τα πέναλτι.

Κόρνερ για τα Τρίκαλα.

Η κούραση έχει βαρύνει τα πόδια των ποδοσφαιριστών που δεν έχουν πλέον τα κουράγια να δημιουργήσουν κάτι καλό στο παιχνίδι.

Οκτώ λεπτά ακόμη για το φινάλε της παράτασης.

Ο Κώστας Ζαφείρης φωνάζει στους συμπαίκτες του, προσπαθώντας να τους αφυπνίσει μπας και σκοράρουν πριν το ματς πάει στα πέναλτι.

Τελευταίο 5λεπτο.

Γκολλλλ για τα Τρίκαλα στο 120'!!!

Επειτα από εκτέλεση κόρνερ σε μία από τις τελευταίες φάσεις της παράτασης ο Κεφαλάς σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 1-0 είναι και το τελικό σκορ

Ο ΑΣ Τρίκαλα κυπελλούχος ΕΠΣΤ 2012-13!!!

Οι συνθέσεις

ΑΣ Τρίκαλα:Ζαφείρης, Πολυζόπουλος, Ευαγγέλου, Αγγελίνας, Ανδρέου, Στάμος, Χ. Νάκου,(126' Τσιγαρίδας), Δ. Νάκου, (67' Μόκκας),Παππάς, Τεντολούρης, Τζοβάρας(95' Κεφαλάς)

ΑΕΤ: Ντόβας, Κοντός(103' Μπουζαλής), Ντακούλας,(79' Παλάβρας), Αναγνώστου, Τσάκαλος, Τζέλλιος, Γκινσιόν, Τασιόπουλος, Ράπτης, (64' Στεφόπουλος),Γάτσιος, Αρσένος