Πέμπτη, 2 Απριλίου 2015 06:24 από

Νίκης Αγίας Μονής στο μεγάλο ντέρμπι με το Kεφαλόβρυσο!

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε πριν λιγο στο γήπεδο Αγίας Μονής, ο τοπικός Αρης, επικράτησε με 2-0 του Α.Ο Κεφαλοβρύσου, στο ντέρμπι του Β' ομίλου της Β' Ερασιτεχνικής κατηγορίας

Με τη νίκη τους αυτή, οι κιτρινόμαυροι πέρασαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 28 βαθμούς, έναντι 25 του Κεφαλοβρύσου, που συγκατοικεί με το Αγιόφυλλο.

Το παιχνιδι είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι: Αρκετή δύναμη, πάθος από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και πολύ κόσμο, φίλους και των δύο ομάδων που βρέθηκαν στο γήπεδο Αγίας Μονής.

Στο χορτάρι όμως, υπήρχε μία ομάδα που το ήθελε περισσότερο και αυτή, ήταν η Αγία Μονή.

Μόλις στο 4' λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντωνόπουλου, από το ύψος της μεσαίας γραμμής, που αιφνιδίασε τον αντίπαλο γκολκίπερ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 34' με ωραίο σουτ του Κρούπη ήρθε το 2-0.

Στην επανάληψη το Κεφαλόβρυσο μπήκε πιο δυνατά, προσπάθησε να μειώσει, αλλά κάποιες καλές στιγμές που είχαν οι παίκτες του δε μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Στο τελευταίο 10λεπτο της συνάντησης, ο Αρης ανέκτησε και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού, δημιουργώντας εκείνος κάποιες καλές ευκαιρίες για τρίτο τέρμα, με κορυφαία αυτή του Τζερεμέ, που στο 85' προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ.

Και έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του ματς, δίνοντας στους γηπεδούχους μία σπουδαία νίκη, που τους βάζει σε ρόλο οδηγού, στην προσπάθεια για άνοδο στην Α1' Ερασιτεχνική.