Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου 2018 06:43 από

Σπουδαία νίκη Καρυών στο ντέρμπι με τους Ταξιάρχες

Στο ντέρμπι κορυφής του Α' ομίλου για την Α1' Ερασιτεχνική κατηγορία η Νίκη Καρυών επικράτησε με 3-1 των Α.Ο Ταξιαρχών

Στο βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Καρυών, το συγκρότημα του Κώστα Μαργαριτόπουλου ήταν εμφανώς ανώτερο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, αφού προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο με 3-0, εκμεταλλευόμενο την κακή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων.

Οι Ταξιάρχες μακριά από τον καλό τους εαυτό, δεν κατάφεραν σήμερα να ανταποκριθούν στις ανάγκες της συγκεκριμένης αναμέτρησης, καθώς η εμφάνισή τους δεν είχε καμία σχέση με τη μεγάλη ποιότητα ποδοσφαιριστών που διαθέτουν.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι έπαιξαν με μεγαλύτερο πάθος και είχαν και την ουσία, παίρνοντας το πολύτιμο τρίποντο.

Οι Καρυές ευτύχησαν να προηγηθούν στο 10' χάρη σε αυτογκόλ του Παπαποστόλου.

Στο 14' ο Παπαπαναγιώτου έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με υποδειγματικό πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0.

Οι Ταξιάρχες ανέβασαν στροφές, πίεσαν και δημιούργησαν κάποιες φάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ, ενώ μία καλή στιγμή είχε και η ομάδα των Καρυών με τον Μπαρμπαρούση εξ' επαφής να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 43' έπειτα από ωραία σέντρα του Χαλκιά από τα αριστερά ο Μπαρμπαρούσης με κεφαλιά ψαράκι ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην επανάληψη, ωστόσο, οι Καρυές έφτασαν κοντά στο 4-0 στο 60' με το σουτ του Κωστόπουλου να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαευθυμίου.

Οι Καρυές κατάφεραν να διαχειριστούν άριστα το υπέρ τους προβάδισμα, με τους Ταξιάρχες να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο 87', έπειτα από σέντρα του Παπανδρέου από αριστερά και όμορφη κεφαλιά του Πάτσου.

Το 3-1 ήταν και το τελικό σκορ του ντέρμπι.

Οι συνθέσεις

Καρυές:Φούτσιας, Παναγιώτου, Μπαρκονίκος, Π. Καραίσκος, Δ. Καραίσκος, Μουριτσας, Κωστόπουλος, Μπαμπούρης, Μπαρμπαρούσης,Παπαπαναγιώτου, Χαλκιάς

Ταξιάρχες:Παπαευθυμίου, Πάτσος, Παπαποστόλου, Τσίρος, Γιώτας, Τσιώλης, Γιουβρής, Μπλέτσας, Κ. Γιώτας, Παπανδρέου, Τζιάνης