Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2017 06:53 από

Ο Πύργος καθάρισε το ντέρμπι του 1ου ομίλου με τις Καρυές

Την νίκη με 2-1 πήρε ο Πύργος στο ντέρμπι κόντρα στις Καρυές παίρνοντας τους τρεις βαθμούς που τον φέρνει ισόβαθμο στην πρώτη θέση μαζί με τους Ταξιάρχες

Αν και το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό σε ποιότητα οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες και λίγα λεπτά πριν την λήξη ο Πύργος πήρε προβάδισμα στο σκορ με μία  σέντρα όπου η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά καταλήγοντας έτσι στα δίχτυα με σκόρερ τον Μερτσιώτη.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού άλλαξε με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατά να έχουν φάσεις για γκολ και με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Νικολούσιου στο 60'.

Η γηπεδούχοι όμως δεν το παράτησαν και με συνεχή πίεση και από εκτέλεση κόρνερ με την κεφαλιά του Γεωργούλα πέτυχαν το δεύτερο τέρμα και πήραν μία σπουδαία νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ντέρμπι με δέκα παίχτες λόγο της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπαρκονίκο σε μία αψιμαχία με τον Παναγιώτου.

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ

Πρώτη καλή στιγμή με τον Αγγέλη κόβουν οι αμυντικοί σε κόρνερ μόλις στο 2'.

Σουτ του Ιατρού μπλοκάρει ο Καραγεώργος στο 5'.

Φάουλ με τον Παπαπαναγιώτου κεφαλιά ο Καραίσκος αποκρούει ο Μπέκο με δυσκολιά στο 16'.

Κεφαλιά του Μενίτσα παρολίγον αυτογκόλ η μπάλα κόρνερ στο 29'.

Σέντρα του Μερτσιώτη η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά ξεγελάει τον Καραγεώργο και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 στο 42'.

Σουτ του Χαλκιά μπλοκάρει ο Μπέκο στο 51'.

Σουτ του Κατσιαφλιάννη αποκρούει ο Καραγεώργος στο 52'.

Σουτ του Κατσιαφλιάννη η μπάλα άουτ στο 55'.

Πέναλντι με τον Νικολούσιο η μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζει σε 1-1 στο 60'.

Κόρνερ με τον Ιατρού η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ στο 66'.

Σέντρα του Ευαγγελίδη κεφαλιά του Αγγέλη η μπάλα άουτ στο 70'.

Ακυρωθέν γκολ του Αγγέλη ως οφ σαιντ στο 73'.

Σουτ του Κουρκουλιώτη μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Καραγεώργος στο 82'.

Σουτ του Κάκια η μπάλα κοντράρει και βγαίνει κόρνερ στο 86'.

Κεφαλιά του Γεωργούλα απο εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα γράφει το 2-1 στο 88'.

Σουτ του Κάκια η μπάλα άουτ στο 90'.

Αποβολή Μπαρκονίκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγο αψιμαχιών με τον Παναγιώτου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΥΡΓΟΣ: ΜΠΕΚΟ, ΙΑΤΡΟΥ, ΜΕΡΤΣΙΩΤΗΣ, ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ ΑΘ., ΜΕΝΙΤΣΑΣ, ΝΤΑΟΥΛΑΣ, ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗΣ, ΡΙΖΟΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ, ΚΑΤΣΙΑΦΛΙΑΝΝΗΣ, ΑΓΓΕΛΗΣ.

ΕΠΑΙΞΑΝ ΚΑΙ ΟΙ: ΜΟΥΛΛΑΛΙ, ΚΑΚΙΑΣ, ΚΟΥΡΚΟΥΛΙΩΤΗΣ.

ΚΑΡΥΕΣ: ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ ΧΡ., ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΓΙΩΡ., ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ, ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ ΑΚ., ΜΠΑΡΚΟΝΙΚΟΣ, ΖΗΣΗΣ, ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΠΑΠΑΝΓΙΩΤΟΥ, ΜΠΑΜΠΟΥΡΗΣ, ΧΑΛΚΙΑΣ, ΝΙΚΟΛΟΥΣΙΟΣ.

ΕΠΑΙΞΑΝ ΚΑΙ ΟΙ: ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ, ΓΑΙΤΑΝΑΣ.