Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2017 12:51 από

Πέταξε άλλους δυο πολύτιμους βαθμούς στην Πύλη ο Π.Ο Φήκης

Ισόπαλη με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Πορταικό και τη Φήκη που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Πύλης

Το συγκρότημα του Τάκη Ρούσσα πήγε στην Πύλη με μοναδικό στόχο το διπλό , προκειμένου να μη χάσει και άλλο έδαφος από την κορυφή, ωστόσο, βρέθηκε σε μέτρια μέρα, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι ήταν πιο παθιασμένοι και τα έδωσαν όλα για το θετικό αποτέλεσμα, το οποίο και τελικά απέσπασαν.

Το ματς είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι: Δύναμη, πάθος, αρκετές εντάσεις εντός αγωνιστικού χώρου, αλλά και μετά τη λήξη της αναμέτρησης, μεταξύ παικτών των δύο ομάδων.

Οι της Φήκης, από την πλευρά του, μετά το τέλος του παιχνιδιού, εξέφραζαν τη δυσαρέσκειά τους για τη φιλοξενία και τη συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων των γηπεδούχων.

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, η πρώτη καλή φάση του ματς ήρθε για το συγκρότημα του Δημήτρη Σαργιώτη, με τον Παπαευαγγέλου να πλασάρει από κοντά και τον Τεντολούρη να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 14' η Φήκη που στο πρώτο μέρος ήταν σαφώς ανώτερη άνοιξε το σκορ με άψογο πλασέ του Λαγκαδινού που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παπαλή.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην ομάδα της Φήκης, ήταν καλύτερη & στο 14′ μπήκε μπροστά στο σκορ με ωραίο πλασιέ-λόμπα του Λαγλαδινού ο οποίος “κρέμασε” τον Παπαλή.

Στο 26′ δυνατό σουτ από μακριά του Γκαντιά, διώχνει σε κόρνερ ο Παπαλής.

Στο 28′ σουτ του Γκαντιά, μπλοκάρει εύκολα ο Παπαλής.

Στο 32′ δυνατό σουτ από κοντά του Μπίχτα άουτ.

Στο 44′ μοαναδική ευκαιρία για την Φήκη, χάθηκε όταν ο Γκαντιάς βρέθηκε μόνος του με τον Παπαλή, τον οποίο προσπάθησε να ντριπλάρει, νικήθηκε όμως από τον κήπερ του Πορταϊκού.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έψαξαν από νωρίς την ισοφάριση.

Ωστόσο στο 53' η Φήκη έκανε την πρώτη καλή στιγμή, με τον Γκαντιά να πλασάρει από πλάγια και η μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Στο 72' οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-2 με το φάουλ του Γκαντιά να φτάνει η μπάλα στον Παπαθανασίου και αυτός με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η μπάλα τιμώρησε τη Φήκη καθώς στο 74' ο Παπαευαγγέλου με πλασέ από πλάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τεντολούρη, ο οποίος μπερδεύτηκε με αποτέλεσμα να δεχτεί ένα ανέλπιστο τέρμα.

Στο 86′, σουτ του Στεφόπουλου, πάνω από την οριζόντιο δοκό του Παπαλή.

Στο 87′ σουτ του Ντόσα μπλόκαρε ο ο κήπερ του Πορταϊκού.