Τετάρτη, 10 Μαΐου 2017 09:03 από

Και του χρόνου θα είναι ωραία στη Γ Εθνική για το Ελευθεροχώρι!

Οι Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου επικράτησαν με 1-0 του Εθνικού Φιλιππιάδας για την 28η αγωνιστική στο 2ο όμιλο της Γ' Εθνικής και σφράγισαν έτσι την παραμονή στην κατηγορία

Σε ένα δυνατό ματς, με εντάσεις, δυνατά μαρκαρίσματα και μία αποβολή, το Ελευθεροχώρι, μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά έστω και έτσι πέτυχε το στόχο του, κερδίζοντας δίκαια τον αντίπαλο.

Η Φιλιππιάδα και εκείνη ήθελε το θετικό αποτέλεσμα, καθώς πλέον έχει μπει σε περιπέτειες για την παραμονή και ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, ωστόσο, η μοναδική μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε για το συγκρότημα των Μανούρα-Ευαγγέλου στο 35'.

Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια δίχως σκορ.

Στην επανάληψη οι Μαύροι Αετοί μπήκαν και πάλι μουδιασμένα, αλλά ευτύχησαν να προηγηθούν με ωραία εκτέλεση φάουλ του Βερβέρα στο 57'.

Στη συνέχεια δημιούργησαν φάσεις για να σημειώσουν δεύτερο τέρμα και να κλειδώσουν τη νίκη, ωστόσο η Φιλιππιάδα ανέλαβε τα ηνία του ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας από την πλευρά της και εκείνη κάποιες καλές στιγμές να φέρει το ματς στα ίσια.

Τελικά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με τους παίκτες, την τεχνική ηγεσία και τους φιλάθλους των Μαύρων Αετών να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη-παραμονή, που εκτός απροόπτου θα τους φέρει και τη νέα σεζόν στη Γ' Εθνική κατηγορία.

Και λέμε εκτός απροόπτου γιατί για να υποβιβαστεί το Ελευθεροχώρι θα πρέπει να γίνουν σημεία και τέρατα στα δύο τελευταία παιχνίδια ή για να ακριβολογούμε με ένα βαθμό σε αυτά τα ματς, οι Μαύροι Αετοί καθαρίζουν και μαθηματικά τη σωτηρία.

Τον αγώνα παρακολούθησαν 200 και πλέον φίλοι του ποδοσφαίρου, ενώ θα πρέπει να αναφερθεί ότι η διοίκηση στη σημερινή αναμέτρηση όρισε δωρεάν είσοδο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καλή στιγμή με τον Μιχάλη το πλασέ η μπάλα άουτ στο 9'.

Σουτ του Μπαλογιάννη αποκρούει ο Θεολόγης σε κόρνερ στο 11'.

Σουτ του Μπαστάνη η μπάλα άουτ στο 28'.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιώλη να ανοίξει το σκορ μόνος του το πλασέ αποκρούει ο Τρανουλίδης στο 35'.

Σουτ του Δημουλά μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Θεολόγης  στο 39'.

Φάουλ με τον Βερβέρα να εκτελεί απευθείας και το γκολ για το 1-0 στο 57'.

Καλη στιγμή με τον Σκόνδρα προλαβάινει και διώχνει ο Τρανουλίδης στο 69'.