Κυριακή, 8 Ιανουαρίου 2017 05:29 από

Μόνος πρώτος ξανά ο Απόλλων Σμύρνης(Αποτελέσματα 9ης αγωνιστικής)

Την πορεία του από την κορυφή συνέχισε ο Απόλλων Σμύρνης που επικράτησε του Αχαρναϊκού στην κύρια μερίδα αναμετρήσεων για την 9η αγωνιστική και προσπέρασε τη Λαμία.

Από εκεί και πέρα, ο Αιγινιακός στη σπουδαία «μάχη» της ουράς κατάφερε να αποδράσει με «διπλό» από την Ελευσίνα και να αναρριχηθεί βαθμολογικά, ενώ ο Κισσαμικός έφτασε πολύ κοντά σε ένα ακόμη τρίποντο μακριά από την Κρήτη, όμως τελικά η Καλλονή ισοφάρισε στις τελευταίες στιγμές του αγώνα και οι δύο νησιώτικες ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Με ανατροπή επικράτησε στην έδρα του Πανθρακικός που επιβεβαιώνει ότι η Κομοτηνή είναι «σκληρό καρύδι», καταβάλλοντας την αντίσταση της Καλλιθέας.

Καλλονή – Κισσαμικός
Ομάδα…της ισοπαλίας τείνει να γίνει η Καλλονή που υποχρεώθηκε στο 6ο της «Χ» στη φετινή σεζόν και που όμως θα πρέπει να είναι ικανοποιημένη βάσει εξέλιξης του αγώνα. Στο…«παγοδρόμιο» του ΔΑΚ της Μυτιλήνης, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο 63′ με τέρμα του Μάντζη από σέντρα του Κίκε, ενώ αν και όση ώρα το σκορ ήταν 0-0 η ομάδα του Καστελίου ήταν ανώτερη, εν συνεχεία οπισθοχώρησε για να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί στο 87′ με τον Σοφιάνη

Απόλλων – Αχαρναϊκός
Κυρίαρχος ήταν ο Απόλλων Σμύρνης στο παιχνίδι με Αθηναϊκό ενδιαφέρον κόντρα στον Αχαρναϊκό. Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Πετρόπουλος που βρήκε δίχτυα για τρίτο συνεχόμενο ματς και με δύο προσωπικά τέρματα πήρε από το χέρι την «Ελαφρά Ταξιαρχία» και την επανέφερε στην κορυφή. Στο 17′ ο Πετρόπουλος άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ προ του Αποστολίδη, ενώ ο Σιατραβάνης διπλασίασε τα τέρματα του Απόλλωνα στο 41 με..περίεργο σουτ έξω από την περιοχή. Λίγο πριν την ανάπαυλα η ομάδα του Μενιδίου μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού με τέρμα του Ντάγκρας για το 2-1. Η  υπεροχή του Απόλλωνα ήταν ικανή να ελαχιστοποιήσει κάθε πιθανότητα στον Αχαρναϊκό για βαθμό ή βαθμούς και τελικά αυτή καρποφώρησε και πάλι με τον Πετρόπουλο να σκοράρει στο 81′ και να διαμορφώνει το τελικό 3-1. Στις καθυστερήσεις, το «Τριφύλλι» έχασε τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, Λευτέρη Ματσούκα που αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Πανελευσινιακός – Αιγινιακός
Με τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας έφυγε από την Ελευσίνα ο Αιγινιακός. Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη άφησε χωρίς νίκη τους «Σταχυοφόρους» στο πρωτάθλημα. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων ήταν εμφανής, ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο και πιστοποιήθηκε με το τέρμα του Γιαζιτζόγλου στο 82′ όπου με απευθείας εκτέλεση φάουλ «έγραψε» το τελικό 0-1.

Πανθρακικός – Καλλιθέα
Σπουδαία νίκη πήρε ο Πανθρακικός με ανατροπή από την Καλλιθέα, με τους φιλοξενούμενους να τα έχουν με την τύχη τους, αφού όχι μόνο προηγήθηκαν αλλά είχαν ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς ακόμη και με θριαμβευτικό σκορ. Στο 10′ η Καλλιθέα πήρε κεφάλι στο σκορ με όμορφο σουτ του Ηλιάδη, για να ισοφαρίσει στο 15′ ο Πανθρακικός με πέναλτι που κέρδισε ο Ζυγεκρίδης από τον Κατσικογιάννη και μετέτρεψε σε γκολ ο Πλέγας. Καθώς το ματς όδευε προς τη λήξη του ημιχρόνου, η Καλλιθέα «άγγιξε» ανέλπιστα  το 1-2 με εκτέλεση κόρνερ του Μπέλη που κατέληξε στο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά μετά τη σέντρα του β’ μέρους, ο ίδιος παίχτης με σέντρα σουτ είχε νέο δοκάρι για την ομάδα του! Τελικά στο 84′ ο Πλέγας με άπιαστο πλασέ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους που έχουν κάθε λόγο να αισθάνονται τυχεροί σε ένα σπουδαίο τρίποντο.