Τετάρτη, 4 Ιανουαρίου 2017 07:50 από

Iσοπαλία-σοκ για την ΑΣΑ πριν το ντέρμπι στα Τρίκαλα

Με το αριστερό μπήκε στο 2017 η Αναγέννηση, που έμεινε στο 0-0 με τον Πανελευσινιακό στην Καρδίτσα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πάρει τη νίκη από το σημείο του πέναλτι! Με δέκα παίκτες από το 44΄οι φιλοξενούμενοι, με τους «κιτρινόμαυρους» να μένουν στο μηδέν τρίτη φορά στο ΔΑΚ  και πέμπτη συνολικά σε οκτώ αγωνιστικές!

Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύτηκαν να βρουν διαδρόμους ώστε να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα των φιλοξενούμενων, που μετά την αποβολή του Κασνέτσι, κοίταξαν περισσότερο τα μετόπισθεν.

Αυτό είχε ως συνέπεια να μείνουν στο μηδέν για τρίτο σερί παιχνίδι και πέμπτο συνολικά σε οκτώ αγώνες για τη Football League.

Η Καρδιτσιώτικη ομάδα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό και προσπάθησε να γίνει απειλητική, όμως έπεσε πάνω σ’έναν εξαιρετικό Γκόμεζ που εξελίχτηκε σε ήρωας της αναμέτρησης.

Στο 7′ ο Ντιατά, έπειτα από λάθος διώξιμο των αμυνόμενων, έκανε το γυριστό σουτ, το οποίο πέρασε άουτ. Η πρωτοβουλία των κινήσεων ανήκε στην Αναγέννηση, που προσπαθούσε από τα πλάγια με τους Τσόπελα και Μπλέντι να γίνει απειλητική.

Στο 37′ ο Πανελευσινιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή, με τον Κωνσταντινίδη από τα δεξιά να προσπερνά το Δημόπουλο και να κάνει το πλασέ το οποίο έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Κωνσταντινίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αγγελούδης πήρε την καρφωτή κεφαλιά και ο Πρίφτης απέκρουσε με το αριστερό κρατώντας το μηδέν.

Στο 44′ ο Κασνέτσι αντίκρυσε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα φανέλας και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Στην επανάληψη η Αναγέννηση έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα ήταν βέβαιο ότι θα πιέσει τον αντίπαλό της, ώστε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ.

Στο 47′ η κεφαλιά του Τσιλούλη από τη σέντρα του Μπλέντι έφυγε άουτ, ενώ στο 54′ το πλασέ του Ντιατά από την μπαλιά-τρύπα του Υφαντή απέκρουσε ο Γκόμεζ.

Το δυνατό σουτ του Σμίλτου εκτός περιοχής στο 59′ απέκρουσε εκ νέου ο γκολκίπερ του Πανελευσινιακού, όπως και την κεφαλιά του Τζέκου από τη σέντρα του Μπλέντι στο 66′.

Ο Γιάννης Μάγγος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ντάνκουα και Βουκομάνοβιτς, ενώ ο Σπύρος Δημόπουλος που κοίταγε να διαφυλάξει το σκορ, έκανε πιο αμυντική την ομάδα του.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γκόμεζ έκανε νέα σπουδαία απόκρουση κρατώντας το μηδέν στο σουτ που έκανε ο Τσιλούλης.

Στις καθυστερήσεις ο Καμπούρης υπέπεσε σε πέναλτι κάνοντας χέρι εντός περιοχής, με το διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Δημόπουλος, με το Γκόμεζ να πέφτει στην αριστερή γωνία και να κρατά το 0-0.