Κυριακή, 27 Ιανουαρίου 2013 03:01 από

Ντροπιαστική ήττα για τα Τρίκαλα από τον Καραισκάκη

Επιστροφή στις ήττες για τα Τρίκαλα, που γνώρισαν σήμερα άλλη μία ντροπιαστική ήττα από τον Καραισκάκη στο Διάσελλο

Οι κυανέρυθροι είχαν κάπως καλή παρουσία στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη έπεσε κατακόρυφα η απόδοσή τους, με αποτέλεσμα η ΑΕ Καραισκάκης να τους παίζει κυριολεκτικά στο μισό γήπεδο. Τόσο το αποτέλεσμα, όσο και η εμφάνιση, φέρνουν μία ακόμη απογοήτευση στους Τρικαλινούς φιλάθλους, που βλέπουν για μία ακόμη φορά το όνομα των Τρικάλων να διασύρεται αγωνιστικά στους προορισμούς της Ηπείρου.

*Eυχαριστούμε τον καλό συνάδελφο Βασίλη Τσεκούρα από το Sportsarta.gr για την πολύτιμη βοήθειά του, ως προς την κάλυψη του παιχνιδιού.

Το παιχνίδι όπως μεταδόθηκε από το Trikalascore.gr:

Ξεκίνησε πριν λίγα λεπτά το παιχνίδι στο γήπεδο Διασελλου Αρτας, παρουσία 150 περίπου θεατών.

Για την ομάδα των Τρικάλων ντεμπουτάρει ο νεοαποκτηθείς Αγγελίνας, ενώ αντίθετα δεν ξεκινάει ο Απ. Τεντολούρης, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού της τελευταίας στιγμής.

Δίχως κάποια καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες το ματς στα πρώτα του λεπτά, καθώς έχουμε παιχνίδι κέντρου από τις δύο ομάδες.

Τα Τρίκαλα είναι πιο κινητικά στο γήπεδο και στο 8' ένα σουτ του Χοτζάι μέσα από την περιοχή μπλοκάρεται από τον Καραγκούνη, ενώ την ίδια εξέλιξη είχε και η σέντρα σουτ του Παππά ένα λεπτό αργότερα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μακρινό σουτ του Μάλλιου στο 14', με την μπάλα να φεύγει αρκετά έξω.

Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα στο 17' να ανοίξουν το σκορ, με τον Παππά να σεντράρει και το ΣΤαμούλη την τελευταία στιγμή να διώχνει με τακουνάκι σε κόρνερ μπροστά από τον επερχόμενο Αγγελίνα.

Από το 20' έχει σηκωθεί ο Λαφαζάνης για ζέσταμα, καθώς ο Ζαφείρης φαίνεται να έχει τραυματιστεί.

Στο 26' ο Κώστας Ζαφείρης πετάει την μπάλα εκτός γηπέδου και περνάει εκτός, καθώς ο τραυματισμός του δεν του επιτρέπει να συνεχίσει. Στη θέση του περνάει ο νεαρός Λαφαζάνης.

Τα Τρίκαλα από το 36' έχουν πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Παππάς με έξοχη ατομικη ενέργεια πέρασε δύο παίκτης του Καραισκάκη και εν συνεχεία έσπασε την μπάλα στον Κεραμά, που από πλάγια με πλασέ έκανε το 0-1.

Στο 45' μεγάλη, διπλή ευκαιρία για τα Τρίκαλα να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Παππά να βγαίνει στην αντεπίθεση, να δίνει την μπάλα στον επερχόμενο Χοτζάι, ο οποίος σούταρε από καλή θέση με τον Καραγκούνη να αποκρούει δύσκολα. Στην επαναφορά, ο αφύλακτος Νάκου σούταρε εξ επαφής, αλλά ο κίπερ του Καραισκάκη μπλόκαρε την μπάλα.

Επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων τα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Αρχικά στο 47' ο Καρτσακλής αφύλακτος από το ημικύκλιο της περιοχής σουτάρει με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι της Τρικαλινής εστίας.

Στο 49' ο Βερλέκης σουτάρει μέσα από την περιοχή με το Λαφαζάνη να αποκρούει σε κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ, λάθος απο΄την άμυνα των Τρικάλων με το Μάλλιο με δυνατό σουτ να γράφει το 1-1.

Στο 58' σουτ του Μπαλάφα, ο Λαφαζάνης μπλοκάρει την μπάλα.

Τα Τρίκαλα ανύπαρκτα στο γήπεδο στην επανάληψη του ματς. Στο 68' έπειτα από σέντρα του Μάλλιου ο Λαφαζάνης διώχνει με τις γροθιές, αλλά η μπάλα φτάνει στο Βερλέκη που με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά κάνει το 2-1.

Στο μισό γήπεδο παίζουν οι γηπεδούχοι τα Τρίκαλα στο Β' μέρος, με τους κυανέρυθρους να δείχνουν ανύμποροι να αντιδράσουν. Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.

Στο 83' σέντρα του Κεραμά, ο Παππάς σουτάρει ψηλά άουτ.

Τελευταία λεπτά του ματς για τα Τρίκαλα να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας και να αποφύγουν μία ακόμη ταπεινωτική ήττα.

Οι συνθέσεις

ΑΕ Καραισκάκης: Καραγκούνης, Π. Σταμούλης, Κατσαρός, Καρτσακλής, Πέτσας, Βασιλάκης, Μπρέσιακας,(79' Κορέλης), Βερλέκης, Μάλλιας, Μπαλάφας, Δήμας

Τρίκαλα: Ζαφείρης,(36' λ.τρ.Λαφαζάνης)  Χ. Νάκου,(72' Τζοβάρας) Ευαγγέλου, Κεφαλάς, Ανδρέου, Χοτζάι,(88' Δ. Νάκου) Κεραμάς, Δ. Τεντολούρης, Παππάς,Αγγελίνας, Πολυζόπουλος