Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2013 05:17 από

Ο μεγάλος ΠΑΟΚ λύγισε ξανά στα δυο στενά

Τα Τρίκαλα λύγισαν τον ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική της Α1' με 87-76, πετυχαίνοντας μία ιστορική νίκη

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή έως το τέλος του παιχνιδιου και πήραν ευκολα το δευτερο ροζ φύλλο τους στο πρωτάθλημα, πιο ευκολα απ οτι δειχνει το τελικό σκορ.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 1500 θεατές που αποθέωσαν στο φινάλε τους νικητές. Κορυφαίος από πλευράς Τρικάλων ο Γιούιν με 22 πόντους, ενώ ο Μαργαρίτης σημείωσε 17 για τον ΠΑΟΚ.

Τrikala B.C: Εβανς 11, Περούνισιτς 3, Γιούιν 22, Γιαννακίδης 8, Πέτροβιτς 11, Γκρέιτζερ 21, Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 6, Μουταχαμπίρ 2

ΠΑΟΚ: Πειν 4, Κούπερ 7, Χαραλαμπίδης 13, Τσόχλας 8, Δέδας  9, Τσαιρέλης 10, Μαργαρίτης 17, Μπόγρης 8.

Αναλυτικά πως καλύφτηκε από το Trikalascore η μεγάλη νίκη των Τρικάλων επί του Δικεφάλου:

Σχεδόν αδειο αυτή τη στιγμή το κλειστό, καθώς μόνο στο πέταλο των Σακαφλιάδων υπάρχει κόσμος. Οι οργανωμένοι εισήλθαν πριν λίγα λεπτά με συνθήματα υπέρ της ομάδας τους.

Ούτε ίχνος ΠΑΟΚτζή μέχρι αυτή τη στιγμή και επικρατεί ησυχία τάξη και ασφάλεια.

Ο κόσμος αρχίζει να πληθαίνει στην κερκίδα, ενώ για λόγους ασφαλείας το μικρό πέταλο του κλειστού παραμένει κλειστό.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο παρκέ για προθέρμανση , 25 λεπτά περίπου πριν το τζάμπολ.

Περιπου 800 άτομα αυτή τη στιγμή στο κλειστό.

Στα επίσημα οι δύο υπεύθυνοι της εταιρείας Aries , κ. κ. Ρουσιαμάνης και Κουτσίντας.

15 λεπτά πριν το τζάμπολ. Μόνο οπαδοί των Τρικάλων στο κλειστό, αλλά το ένα πεταλο παραμένει κλειστό, γεγονός που αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο έλευσης φίλων του ΠΑΟΚ.

Αρχίζει να γεμίζει σιγά σιγά το κλειστό. Πάνω από 1000 άτομα αυτή τη στιγμή στην κερκίδα με την προσέλευση να συνεχίζεται με γοργούς ρυθμούς.

Ξεκινάει η παρουσίαση των ομάδω. Πρώτα ο ΠΑΟΚ.

Και τώρα των Τρικάλων εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο.

Αρκετός ο κοσμος αλλά σε καμία περίπτωση δε θυμίζει την προσέλευση στον αγώνα με τον Παναθηναικό, όταν και το κλειστό είχε γεμίσει ασφυκτικά.

Ο ύμνος του ΑΟΤ παιανίζει αυτή τη στιγμή στο κλειστό.

Στο κλειστό ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Αγοραστός, συνοδευόμενος από το θεματικό αντιπεριφερειάρχη Ευθύμη Ρεντζιά.

ολα έτοιμα για το τζάμπολ.

Με το τζάμπολ χιλιάδες χαρτάκια πέφτουν στο παρκέ και έτσι το παιχνίδι διακόπτεται πριν καν αρχίσει.

Μουταχαμπίρ, Εβανς, Γιαννακίδης, Πέτροβιτς και Γιούιν οι πέντε πρώτοι για τον Κώστα Φλεβαράκη.

Πρώτη επίθεση για τα Τρικαλα με το Γιαννακιδη να κερδίζει φάουλ και να πάει στη γραμμή των βολών.

2/2 για τον παίκτη των Τρικάλων που ανοίγει το σκορ.

Μεγάλο στοπ του Γιούιν στο Χαραλαμπιδη με τον Αμερικανό στη συνέχεια να σκοράρει . 4-0 ιδανικό ξεκίνημα για τα Τρίκαλα.

Νέο καλάθι από το Γιούιν που κάνει το 6-0.

Αστοχη προσπάθεια από τον Μπόγρη η μπάλα και πάλι για τα Τρίκαλα.

Αστοχο τρίποντο του Πέτροβιτς παραμένει το 6-0.

Ο Τσαιρέλης με ραβέρσα μειώνει σε 6-2.

Αστοχο σουτ του Χαραλαμπίδη. Ο Πέτροβιτς πάει μέχρι το καλαθι για το 8-2 και κερδίζει και φάουλ.

Εύστοχη και η βολή.

Αστοχο τρίποντο του Τσαιρέλη παραμένει το 9-2.

Ο Γιούιν ευστοχει με πλάτη για το 11-2.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους και τάιμ άουτ από το Σούλη Μαρκόπουλο.

Ο Γιούιν πηγαίνει μόνος στον αιφνιδιασμό και κάνει ένα εντυπωσιακό κάρφωμα που ξεσηκώνει τον κόσμο.

Φάση βγαλμένη απ' το ΝΒΑ.

2/2 απ τον Τσαιρέλη ππου μειώνει 13-4.

Τα Τρίκαλα στον αιφνιδιασμό, αλλά ο Εβανς χάνει ενα εύκολο καλάθι.

Ο Γιαννακίδης αστοχει σε τρίποντο και στη συνέχεια χρεώνεται επιθετικό φάουλ στο Δεληγιάννη.

2/2 απ τον Χαραλαμπίδη που μειώνει σε 15-7.

1/2 απ το Δεληγιάννη 16-7.

Καλάθι του Τσαιρέλη 16-9.

Η μπάλα μένει στα χέρια των παικτών των Τρικάλων και έτσι η επίθεση ξανά για τον ΠΑΟΚ.

2/2 απ το Χαραλαμπίδη 16-11.

Τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου.

Ο Ματαλόν με λει απ κάνει το 18-11.

Αυτό είναι και το αποτέλεσμα του Α' δεκαλέπτου.

Ο Γιούιν πρώτος σκόρερ της συνάντησης στο πρώτο δεκάλεπτο με 8 πόντους, ενώ ο Τσαιρέλης απ τον ΠΑΟΚ έχει 6.

Ο Μαργαρίτης παίρνει φάουλ και ευτυχώς αστοχεί εξ επαφης

2/2 απ τον παίκτη του ΠΑΟΚ που μειώνει σε 18-13.

Τρίποντο του Περούνισιτς για το 21-16. Απαντάει ο Τσόχλας. Αλλά ο Μουταχαμπιρ σκοράρει και αυτός έξω από τη γραμμή.

24-16.

Τρίποντο απ το Χαραλαμπίδη για το 26-19.

Γκρέιντζερ και 28-19.

Τσόχλας για τρεις και 28-22.

Πολύ γρήγορο ματς από τις δύο ομάδες. Απίστευτος ρυθμός

Εβανς και 30-22.

Γιούιν από κοντά και 32-22. Η διαφορά και πάλι διψήφια.

Γκολ φάουλ από τον Μπόγρη.

32-25 το σκορ και η μπάλα για τον ΠΑΟΚ.

Γκολ φάουλ απ τον Κούπερ και τάιμ άουτ από τον Κώστα Φλεβαράκη.

Δεν υπάρχουν φίλοι του ΠΑΟΚ στο κλειστό πέρα από μερικους επισήμους με προσκλήσεις που έχουν καθίσει στο ξύλινο πέταλο.

Ο Κούπερ ευστοχεί και στη βολή μειώνοντας σε 32-28.

Ο Γιαννακιδης παίρνει το φάουλ.

0/2 βολές και το σκορ παραμένει 32-28.

Ο Μπόγρης ανενόχλητος μειώνει στο καλάθι 32-30.

Απάντηση από το Γιουιν 34-30.

Δύσκολο καλάθι απ τον Γκρέιντζερ 36-30.

Αστοχεί εξ επαφής ο Μπόγρης.

Τα Τρικαλα σκοράρουν στον αιφνιδιασμό και ανεβάζουν τη διαφορά και πάλι στο 38-30.

Τάιμ άουτ από το Σούλη Μαρκόπουλο.

Γιούιν και 40-30.

Μαργαρίτης από κοντά για το 40-32.

Τρίποντο Γιαννακίδη απο πολύ μακριά και 43-32.

Απίστευτο ματς από το Γιούιν που κάνει το 45-32.

Τέλος ημιχρόνου με τα Τρίκαλα έπειτα από μεγάλο ματς να προηγούνται με 45-32. Σημαντικότατη διαφορά για την επανάληψη.

Ο Γιούιν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 14 πόντους, ενώ 7 σημείωσε ο Γκρέιντζερ και 5 ο Περούνισιτς για τα Τρίκαλα.

Οι δυο ομάδες έχουν επιστρέψει στο παρκέ και σε πολύ λιγο θα ξεκινήσει το Β' ημίχρονο.

Πρώτη επιθεση της επανάληψης για τα Τρικαλα.

Αστοχος ο Πέτροβιτς αλλά ο Μουταχαμπίρ παίρνει το επιθετικό.

Αστοχος ο Γιαννακίδης

Πέιν για δύο και 45-34.Τρίποντο Πέτροβιτς για το 48-34.

Μουταχαμπίρ στον αιφνιδιασμό και 50-34.

Απαντάει ο Μπόγρης 50-36.

Τσαιρέλης και 50-38.

1/2 απ τον Εβανς 51-38.

Κούπερ για τρεις και 51-41.

Ο Μπόγρης παίρνει φάουλ και πάει στη γραμμή για βολές.

1/2 απ τον παίκτη του ΠΑΟΚ 51-42.

Γκρέιντζερ για δύο 53-42.

Η μπαλα για τον ΠΑΟΚ που κερδίζει φάουλ. Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα που δινει επιπλέον ώθηση στην ομάδα των Τρικάλων.

Γκολ φάουλ Εβανς, 55-42 και μία βολή για τον Αμερικανό.

Μέσα και η βολή. 56-42.

Αστοχη προσπάθεια για τον ΠΑΟΚ. Η μπάλα και πάλι στα Τρίκαλα.

Τρίποντο Πέτροβιτς εκτοξεύει τη  διαφορά στο +17, 59-42.

Τα Τρίκαλα έχουν κερδίσει και φάουλ. Ο Ματαλόν στη γραμμή των βολών.

1/2 και 60-42.

2/2 απ τον Γκρέιντζερ και η διαφορά στο +20, 62-42.

Εβανς στον αιφνιδιασμό και 64-42!!!Πραγματικά απίστευτο παιχνίδι από τα Τρίκαλα κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Ο Μαργαρίτης μειώνει προσωρινά σε 64-45, αλλά ο Εβανς με ένα παλικαρίσιο καλάθι με την εκπνοή του δεκαλέπτου κάνει το 66-45.

Το παιχνίδι εξελίσσεται όπως θέλουν τα Τρικαλα. Λιγότερο από εννιά λεπτα για το τελος του ματς

Εβανς από κοντά για το 69-47.

Τρίποντο Χαραλαμπίδη και καλάθι Μαργαρίτη μειώνουν σε 69-52.

Η μπάλα μένει στα χέρια του Μουταχαμπιρ.

Εντυπωσιακό κάρφωμα Μαργαρίτη 69-54.

Γκρέιντζερ και Μαργαρίτης σκοράρουν και 71-56.

Γκρέιντζερ για δύο και Χαραλαμπίδης για τρεις.

Η μπάλα για τα Τρίκαλα 3' και 30'' για το φινάλε.

Δίποντο Γκρέιντζερ και 3ποντο Δέδα για το 75-62.

Αλλα ο Γκρέιντζερ είναι ζεστός και κάνει το 77-62.

Τρίποντο του Δέδα και 77-65.

1/2 απ το Γιαννακίδη 78-65.

Αντιαθλητικό φάουλ που δίνεται υπέρ του ΠΑΟΚ 2' και 12'' πριν το τέλος.

2/2 απ το Μαργαρίτη και η μπάλα απ έξω για τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 78-69 , 1' και 32'' πριν το τέλος του ματς.

Φάουλ για τα Τρικαλα και ο Γιούιν πηγαίνει στη γραμμή.

2/2 απ το Γιαννακιδη 85-74.

Τα Τρίκαλα θα πετύχουν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Πολύ σημαντική επιτυχία επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου.

Κάρφωμα Γιούιν για το κερασάκι στην τούρτα.

Ολο το γήπεδο όρθιο αποθεώνει τους νικητές, ενώ ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 87-76.