Σάββατο, 7 Οκτωβρίου 2017 07:11 από

Ενα δεκάλεπτο άντεξαν στο ΟΑΚΑ τα Trikala B.C

Tα Τrikala B.C γνώρισαν φυσιολογική ήττα στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 91-72 από την ΑΕΚ

Οι κυανέρυθροι άντεξαν μόνο για ένα δεκάλεπτο, απέναντι στη σαφώς ανώτερη ΑΕΚ, που στη συνέχεια πήρε τα ηνία του ματς και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.

Εξέλιξη αγώνα
Το συγκρότημα του Κώστα Μέξα βρέθηκε μπροστά με 14-6, αλλά ακολούθησε σερί 9-0 για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο 10άλεπτο, η ΑΕΚδημιούργησε διψήφια διαφορά φθάνοντας στο +16, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε μέχρι το +23.

Παίκτης-Κλειδί
O Δημήτρης Μαυροειδής ήταν ο κορυφαίος του παρκέ στο πλαίσιο της εύκολης νίκης του “δικέφαλου”. Ο 32άχρονος σέντερ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 κερδισμένα φάουλ.

Πού κρίθηκε;
Στην αντίδραση της ΑΕΚ, όταν βρέθηκε πίσω με 8 πόντους στην πρώτη περίοδο. Το συγκρότημα του Σωτήρη Μανωλόπουλου σοβαρεύτηκε άμεσα και προσέδωσε τυπικές διαστάσεις στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 17-17, 42-27, 63-48, 91-72.
Διαιτητές: Τσαρούχα, Ψαριανός, Συμεωνίδης.