Σάββατο, 8 Απριλίου 2017 06:57 από

Νίκησαν τη Λευκάδα και έκαναν ρεκόρ νικών τα Trikala B.C

Τα Τρίκαλα, έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή τους, πήραν τη νίκη κόντρα στην υποβιβασμένη Δόξα Λευκάδας με 74-68 για την 25η αγωνιστική της Α1, κάνοντας μάλιστα ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας στην κατηγορία, καθώς για πρώτη φορά έφτασαν σε διψήφιο αριθμό νικών, με την 10η φετινή τους

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες έψαχναν να βρουν ρυθμό και συμβάδιζαν στο σκορ. Στο 5ο λεπτό η Δόξα πήρε μικρό προβάδισμα με 4-8, τα Τρίκαλα όμως αντέδρασαν και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγούνταν με 16-12. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβασε «στροφές» και στο 15’ είχε πάρει προβάδισμα με 30-16. Η Δόξα έμοιαζε να έχει χάσει την συγκέντρωσή της και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με 39-24.

Στην τρίτη περίοδο η Δόξα έδειξε σημάδια αντίδρασης και πίεσε περισσότερο τους γηπεδούχους, δεν ήταν όμως εύκολο να καλύψει το χαμένο «έδαφος». Στο 25’ τα Τρίκαλα προηγούνταν με 43-33 και χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά, στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 54-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα δεδομένα δεν άλλαξαν παρά την πίεση της Δόξας, με τα Τρίκαλα να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα και να φτάνουν τελικά στη νίκη με 74-68.

Δεκάλεπτα: 16-12, 39-24, 54-40, 74-68.