Πέμπτη, 6 Απριλίου 2017 04:09 από

Ηταν απελπιστικά μόνος ο Μπάρλοου!

Tης Κλεοπάτρας Παπανικολάου

Η αναμέτρηση της εικοστής τέταρτης αγωνιστικής ανάμεσα στα Τρίκαλα και στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό ολοκληρώθηκε αναδεικνύοντας μεγάλη νικήτρια την Αθηναϊκή ομάδα. Οι κυανέρυθροι δεν αποτέλεσαν σημαντικό εμπόδιο για τους πράσινους και ηττήθηκαν με 93-63 μέσα στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ λίγα εικοσιτετράωρα μετά την εντυπωσιακή νίκη της επί της ΤΣΣΚΑ και λίγο πριν το επερχόμενο παιχνίδι με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ στα πλαίσια της Euroleagueήταν σαρωτική από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να φτάσει με χαρακτηριστική ευκολία στην επικράτηση.

Από την πλευρά των πρασίνων πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Κένι Γκάμπριελ ο οποίος πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του και ολοκλήρωσε τον αγώνα σκοράροντας 22 πόντους με 6/8 τρίποντα 6 ριμπάουν και 1 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής!Μπορεί ο Αμερικανός να ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα για τη νίκη, το θετικό αποτέλεσμα του αγώνα ωστόσο χρεώνεται σε όλους τους παίκτες του τριφυλλιού, καθώς ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους και πήρε φυσικά από τον καθένα το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Στα βήματα του Γκάμπριελ και ο Τζέιμς Φελντέϊν ο οποίος ενίσχυσε με την απόδοση του την επίθεση της ομάδας. Σημείωσε 15 πόντους ευστοχώντας μάλιστα σε τρία από τα έξι τρίποντα, που επιχείρησε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ήταν φανερό πώς οι βοήθειες για την ομάδα του τριφυλλιού έρχονταν από παντού με τις περισσότερες τελικές προσπάθειες των παικτών του Πασκουάλ να είναι επιτυχημένες.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησαν να αντιδράσουν απέναντι στην πιο φορμαρισμένη ομάδα αυτήν την περίοδο σε Ελλάδα και Ευρώπη αλλά οι πράσινοι ήταν αποφασισμένοι να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά για τη Θεσσαλική ομάδα με 4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 7/12 σουτ εντός πεδιάς. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι δεδομένη και αυτό φάνηκε στη μεταξύ τους αγωνιστική απόδοση με την ομάδα του Παναθηναϊκού να μπαίνει δυνατά στο παρκέ και να σημειώνει στο ίδιο χρονικό διάστημα διπλάσια αντίστοιχα στατιστικά.

Έτσι λοιπόν το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 13 πόντους (30-17) και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +25 (50-25) με τον Κένι Γκάμπριελ να σουτάρει με χαρακτηριστική ευκολία από τα 6.75 μέτρα και να σημειώνει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης 14 πόντους. Με αυτόν τον τρόπο η ζυγαριά έγειρε από την αρχή υπέρ των γηπεδούχων με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να αδυνατούν να αντιδράσουν σ’αυτόν τον καταιγισμό τριπόντων. Οι πράσινοι ευστόχησαν σε 11 από τα 18 τρίποντα, που επιχείρησαν, στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού!

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να εκδηλώνουν επιθέσεις πίσω από τα 6μ75, να συνεργάζονται αρμονικά και να κάνουν πολύ εύκολο το έργο του προπονητή τους, ο οποίος είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής σε όλους και φυσικά να εισπράξει από τον καθένα το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Μέσα από μια τέτοια αναμέτρηση είναι επόμενο κανείς να διαπιστώσει τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων καθώς ο πάγκος των «πρασίνων» είναι ανεξάντλητος και ικανός ανά πάσα στιγμή να βοηθήσει την ομάδα.

Η αναμέτρηση επομένως ολοκληρώθηκε με την «καθολική» νίκη του Παναθηναϊκού επί των Τρικάλων με μοναδική φωτεινή εξαίρεση για τη Θεσσαλική ομάδα τον Κέλσεϊ Μπάρλοου, οποίος αποτέλεσε και τη μοναδική απειλή για το αντίπαλο «στρατόπεδο». Στάθηκε ωστόσο απελπιστικά μόνος στο παρκέ και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Έτσι το «τριφύλλι» ξέφυγε από την αρχή με διψήφιες διαφορές και ολοκλήρωσε τον αγώνα με το επιβλητικό 93-63.

Με το ξεκίνημα της χρονιάς ο Γιάννης Καστρίτης και το επιτελείο του κάνοντας τον προγραμματισμό της ομάδας γνώριζαν εκ των προτέρων σε ποιά παιχνίδια η ομάδα τους μπορεί να φανεί ανταγωνιστική και να κερδίσει το ρόζ φύλλο αγώνα. Σε μία τέτοια αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό αλλά και με ομάδες ανάλογου μεγέθους το αποτέλεσμα είναι αναμενόμενο και οι απαιτήσεις για τη νίκη λιγοστές.

Επομένως οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη αφήνουν πίσω τους το παιχνίδι με τους πράσινους και στρέφουν το βλέμμα τους στην αναμέτρηση της εικοστής πέμπτης αγωνιστικής απέναντι στην ουραγό Δόξα Λευκάδας. Σε ένα παιχνίδι, όπου θα έχουν την ευκαιρία να αυξήσουν το σύνολο των νικηφόρων αποτελεσμάτων τους και να πανηγυρίσουν για μία ακόμη φορά μαζί με τους φιλάθλους τους την παραμονή στην Α1 εθνική κατηγορία!