Σάββατο, 13 Απριλίου 2013 04:10 από

Τα Τρίκαλα άλωσαν τις Σέρρες και αγκάλιασαν την άνοδο!

Επική νίκη για τα Aries Trikala B.C στις Σέρρες επί των Ικάρων με σκορ 80-90, αποτέλεσμα που φέρνει τους κυανέρυθρους μία ανάσα από την πολυπόθητη άνοδο στην Α1'

Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση, με τους γηπεδούχους να δείχνουν υπερβάλλοντα ζήλο αν και όντας αδιάφοροι να παλεύουν με πάθος για το ροζ φύλλο και με τη στήριξη φυσικά εκατοντάδων φανατισμένων θεατών τους.

Ωστόσο, το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα, έδειξε στην παράταση την ψυχή και το πάθος που χρειαζόταν και έτσι χάρη και σε κάποια κρίσιμα σουτ του Σωτήρη Γκιουλέκα, έφτασαν στην επικράτηση. 150 και πλέον ηρωικοί Τρικαλινοί έδωσαν το παρόν στις Σέρρες

Το παιχνίδι, όπως μεταδόθηκε από το Trikalascore:

Επίσης όλα τα παραλειπόμενα πριν , κατά τη διάρκεια και αμέσως μετά το φινάλε της αναμέτρησης.

Τρία τέταρτα πριν το τζάμπολ και το Κλειστό των Σερρών είναι ακόμη άδειο από κόσμος. Ενώ σιγά σιγά αρχίζουν να καταφθάνουν οι πρώτοι θεατές, με το Τρικαλινό στοιχείο να είναι έντονο την ώρα αυτή στο κυλικείο του γηπέδου.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ζέσταμα. Στο κλειστό οι κ. κ. Σιαφαρίκας, Φρύδας, Μπραχάλας και άλλοι Τρικαλινοί που αρχίζουν να δίνουν το δικό τους χρώμα στην εξέδρα.

Στο κλειστό των Σερρών και ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας, Μιχάλης Ταμήλος, ο οποίος είναι ιδιαίτερα γνωστός και στους Σερραίους, λόγω Ράδιο Αρβύλα.

Περίπου 100 Τρικαλινοί αυτή την ώρα στο γήπεδο, σε σύνολο 150 θεατών. Οπως καταλαβαίνει κανείς, είναι σαν τα Τρίκαλα να παίζουν εντός έδρας στο σημερινό ματς.

Τελευταίο 5λεπτο πριν το τζάμπολ.

Ολα έτοιμα για το τζάμπο.Λεπενιώτης, Αγγελακόπουλος, Χαρισμίδης, Γκιουλέκας και Κακλαμάνος οι πρώτοι 5 για το Γιάννη Τζήμα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τα Τρίκαλα που προηγούνται με 0-10.

Τελευταίο καλάθι από τον Γκιουλέκα για τους κυανέρυθρους που δείχνουν από νωρίς τα δόντια τους.

2/2 βολές απ το Νικολούδη, Πρώτοι πόντοι για τους Ικάρους.

Ο Συμεωνίδης από κοντά μειώνει σε 4-10.

Κλέψιμο Ιωσηφίδη και λέι απ για το 6-10.

Οι Ικαροι πλησιάζουν.

Τρίποντα των Γκιουλέκα, Κακλαμάνου και βολή του Χαρισμίδη για το 6-16, αλλά οι Ικαροι μειώνουν σε 8-17.

Περίπου 500 άτομα στο κλειστό αυτή τη στιγμή.

Ο Αμαρκάριστο Αγγελακόπουλος δε συγχωρεί, 3ποντο και 8-20.

Ο Κατσαρές αφήνει την μπάλα στο καλάθι και ανεβάζει τη διαφορά στο +14, 8-22.

Ο Βοιβατόπουλος μειώνει σε 10-22.

0/2 βολές από το Συμεωνίδη, παραμένει ως έχει το σκορ.

Αγγελακόπουλος και πάλι για τρεις και είναι εύστοχος!!!

Εμμεσο τρίποντο για το Συμεωνίδη που μειώνει σε 13-25.

2/3 βολές από το Φούντα για το 13-27.

3ποντο του Καμινάρη μειώνει σε 16-27.

Χαρισμίδης αφήνει την μπάλα στο καλάθι και κάνει το 16-29.

2/2 βολές από το Συμεωνίδη μειώνει σε 18-29.

Ο Τότσιος σκοράρει για το 22-31, τα Τρίκαλα κάνουν λάθος και ο Γιάννης Τζήμας καλεί τάιμ άουτ.

Οι Σέρρες μειώνουν σε 26-33 και το ματς γίνεται ντέρμπι. Ενώ υπάρχει πρόβλημα με το φωτεινό πίνακα, ο οποιος γράφει το σκορ 67-31!!!

Γκιουλέκας για τρεις και είναι μέσα!!!26-36 το σκορ.

Τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου...

1/2 βολές απ τον Καμινάρη μειώνει σε 27-36.

Ο Λεπενιώτης στον αιφνιδιασμός δεν αστοχεί. 27-38.

Γκιουλέκας και Αγγελακόπουλος οι κορυφαίοι των Τρικάλων στο πρώτο μέρος με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη για τους Ικάρους ο Συμεωνίδης με 7 πόντους είναι πρώτος σκόρερ.

Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο.

Τα Τρίκαλα έχουν την επίθεση.

Η μπάλα μένει στα χέρια του Λεπενιώτη και η επίθεση λήγει για τα Τρίκαλα.

3ποντο από τον Πεχλιβάνη για το 32-38.

3/3 βολές από τον Πεχλιβάνη για το 35-38.

Απαντάει ο Κακλαμάνος για το 35-40.

Ο Συμεωνίδης από κοντά μειώνει σε 37-40.

Από ένα 3ποντο για Κακλαμάνο και Νικολούδη και το σκορ στο 40-43.

Γκιουλέκας από κοντά κάνει το 40-45.

Γκολ φάουλ από το Βοιβατόπουλο  κάνει το 43-45.

2/2 για Λεπενιώτη και 43-47.

Μεγάλη μάχη στο Β' ημίχρονο, με τις Σέρρες αν και αδιάφορες βαθμολογικά, κάθε άλλο παρά αδιάφορες να εμφανίζονται στο παρκέ.

Ο Τριανταφύλλου σκοράρει με το ένα χέρι για το 43-49.

Εμμεσο τρίποντο από το Συμεωνίδη για το 46-53.

Ο Τότσιος μειώνει κι άλλο σε 48-53.

Τελευταίο λεπτό του Γ' δεκαλέπτου.

Ο Συμεωνίδης χρεώνεται με βήματα, απόφαση που ξεσηκώνει την κερκίδα.

31'' πριν το φινάλε του δεκαλέπτου

2/2 βολές από Κακλαμάνο για το 48-55, .

Ενα απίστευτο τρίποντο του Πεχλιβάνου από την άλλη άκρη του γηπέδου κάνει το 51-55, που είναι και το αποτέλεσμα του Γ' δεκαλέπτου.

Πραγματικά τρίποντο για highlight από την άλλη ρακέτα!!!

Οι φίλοι των Ικάρων τα έχουν με τους διαιτητές, στους οποίους διαμαρτύρονται συνεχώς.

Νέο απίστευτο 3ποντο για τους Ικάρους με το Νικολούδη. Η μπάλα αναπηδάει στο στεφάνι και καταλήγει στο καλάθι.

Νέο τρόποντο από το Νικολούδη φέρνει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ 57-55.

Φούντας για τρεις και ναι!!!!57-58.

Ο Νικολούδης απαντάει και κάνει το 60-58.

Αστοχο σουτ από τον Τσούτσο και η μπάλα και πάλι για τις Σέρρες.

Νίκος Κακλαμάνος και 60-61!!!

Λάθος για τα Τρίκαλα, ο Τότσιος στον αιφνιδιασμός δίνει προβάδισμα και πάλι στις Σέρρες.

Ο Γκιουλέκας όμως πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο και κάνει το 60-64, ενώ στη συνέχεια ο Φούντας με λέι άπ κάνει το 62-66.

Και φάουλ για τα Τρίκαλα.

Μεγάλο ντέρμπι εδώ στο κλειστό των Σερρών, για να δούμε αν τα Τρίκαλα θα πάρουν τη μεγάλη νίκη.

Τεχνική ποινή υπέρ των Τρικάλων με τον Κακλαμάνο να ευστοχεί σε 4 βολές και η μπάλα απ έξω για τους φιλοξενούμενους.

Ο Συμεωνίδης με δύο προσωπικά καλάθια μειώνει στους 4, 66-70..

Κατσαρές στο λέι απ και 66-72.

Γκολ φάουλ από το Συμεωνίδη που μειώνει σε 69-72.

Ο Νικολούδης φεύγει στον αιφνιδιασμό και καρφώνει για το 71-72.

Στον πόντο το παιχνίδι, 3' και 35'' πριν το φινάλε.

1/2 βολές απ τους Κατσαρέ και Τότσιο για το 72-73.

Αστοχο καλάθι από το Λεπενιώτη και η μπα΄λα και πάλι για τους Ικάρους.

Ο Λεπενιώτης στο παρκέ τραυματίας.

Αστοχο σουτ από το Συμεωνίδη και στη συνέχεια λάθος από το Γιώργο Φούντα.

Η μπάλα για τους Ικάρους.

Καλάθι του Συμεωνίδη που αστοχεί και στη βολή και έτσι το σκορ 74-73.

1/ 2 βολές από τον Γκιουλέκα.

2 βολές για το Φούντα με τις Σέρρες να προηγούνται με 1 πόντο.

1/2 βολές για το Φουντα, οι Σέρρες αστοχούν στην επίθεση, ο Γκιουλέκας πετάει την μπάλα από μακριά και αστοχεί.

Πάμε σε παράταση!!!

Ο διαιτητής βγάζει από το γήπεδο ένα φίλαθλο επειδή τον έβριζε συνεχώς.

Ξεκινάει η παράταση. Καλά κουράγια και μακάρι η ομάδα μας να φτάσει στο ροζ φύλλο..

Σε έντονο ύφος ο κ. Καμαράκης, προπονητής των Ικάρων τα λέει στους διαιτητές. Ολιγόλεπτη διακοπή και η παράταση τώρα ξεκινάει.

Αστοχο σουτ τριών πόντων από το Νικολούδη και τα Τρίκαλα στην επίθεση.

Ο Φούντας ευστοχεί για δύο, 75-77.

Κόψιμο του Χαρισμίδη στον Τότσιο και η μπάλα και πάλι για τα Τρίκαλα.

Μεγάλο τρίποντο από το Γκιουλέκα για το 75-80, στα 2' και 13'' πριν το φινάλε.

Γκιουλέκας και 75-83, ο πρωταγωνιστής του ματς κλειδώνει ουσιαστικά τη νίκη με μεγάλο τρίποντο και οι Σερραίοι αστοχούν και στην επίθεση.

Τα Τρίκαλα αγκαλιά με τη μεγάλη νίκη, 1' και 24'' για το φινάλε της παράτασης.

Ενα λεπτό χωρίζει τα Τρίκαλα από τη μεγάλη νίκη - άνοδο.

Ο Κακλαμάνος ευστοχεί και στις δύο βολές και κάνει το 77-86.

Tελικό σκορ 80-90 για τα Τρίκαλα να παίρνουν τη μεγάλη και πύρρειο νίκη, που τα φέρνει αγκαλιά με την άνοδο στην Α1'.

Η λήξη του παιχνιδιου, βρίσκει τους παίκτες των Τρικάλων και το τεχνικό τιμ, να πανηγυρίζει έξαλλα τη νίκη και στη συνέχεια να αποθεώνεται από τους 150 περίπου Τρικαλινούς που βρέθηκαν στο κλειστό.