Κυριακή, 30 Απριλίου 2017 02:48 από

Oδυνηρή ήττα για Ικάρους από το Γ.Σ Βόλου

Ο Γ.Σ. Βόλου πήρε το ματς με τους Ικάρους Τρικάλων με 67-62 μετά από αγώνα θρίλερ και έκανε παράλληλα το χατίρι της Νίκης, που πέρασε με το διπλό από τις Σοφάδες με 59-87

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα των Κοσμάτου-Ντάκη, αφού προηγήθηκε με 23-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας πάρει και τη μέγιστη διαφορά των 18 πόντων (23-5), αλλά σιγά-σιγά οι Ίκαροι τη ροκάνισαν και έφτασαν να προηγηθούν με 61-62 στο 35’. Ωστόσο, οι Βολιώτες αφυπνίστηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο και στα σημεία κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ο Γ.Σ.Β. μετά το 2-5 των γηπεδούχων στο 2’ έκανε ένα εκπληκτικό σερί 21-0 στα επόμενα επτά λεπτά, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τσίρου (23-5), με τον σέντερ Καλλιάρα, το μεγάλο όπλο των Τρικαλινών, να είναι άστοχος και να αντικαθίσταται στο 7.30’. Οι Ίκαροι κατόρθωσαν να σκοράρουν στα 53’’ και να διαμορφώσουν το 23-7 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι τα 4.31’ πριν τη λήξη του, ο Γ.Σ. Βόλου είχε μία αξιόλογη διαφορά, αφού σ’ εκείνο το σημείο με βολές του Ζαρογιάννη έγινε το 33-18 (+15). Ωστόσο, με τρίποντο του Μπαλωμένου και δύο καλάθια του Καλλιάρα, που είχε αρχίσει να παίρνει μπρος, είχαμε στα 3.18’ τη μείωση στους οκτώ (33-25).

Τελικά το πρώτο μέρος τελείωσε με 40-33, με τον Γυμναστικό να πετυχαίνει εννιά πόντους λιγότερους από τους αντιπάλους του στη δεύτερη περίοδο και το ματς να γίνεται πάλι αμφίρροπο (επιμέρους σκορ 17-26).

Το δεύτερο μέρος

Στην αρχή της επανάληψης οι Ίκαροι μείωσαν ακόμη περισσότερο (40-35), αλλά απάντησαν οι Κουρουπάκης και Ζαρογιάννης (44-35). Στα 6.10’ πριν το τέλος της 3ηςπεριόδου το σκορ χάρη πάλι στον Ζαρογιάννη ήταν 48-39, αλλά μέχρι τα 5.07’ Φούντας και Καλλιάρας έφεραν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες πάλι στους πέντε πόντους (48-43).

Μετά το τάιμ άουτ του Γ. Κοσμάτου, ο Καλλιάρας έκανε το ματς ακόμη περισσότερο ντέρμπι με τρίποντο (48-46), αλλά στα 4.12’ με ολοκλήρωση αιφνιδιασμού ο Καλογερόπουλος πρόσφερε ανάσα στον Γυμναστικό (50-46). Στα 3.28’ ο Τσαπραΐλης έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του με τρίποντο (53-46), για να ακολουθήσει η εύστοχη προσπάθεια του Καλλιάρα (53-48).

Μετά το 53-49 με μία στις δύο βολές των φιλοξενούμενων, ήρθε το καλάθι του Ζαρογιάννη (55-49) και ακολούθησε στα 28’’ το κλέψιμο του Καλογερόπουλου στον Λιβιτσάνο και το αντιαθλητικό φάουλ του δεύτερου. Ο παίκτης του Γ.Σ.Β. ευστόχησε στη μία βολή και διαμόρφωσε το 56-49 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος

Το σκορ στο 32’ ήταν 59-51 με γκολ-φάουλ του Τσαπραΐλη, που πέτυχε παλικαρίσιο καλάθι απέναντι σε τρεις αντιπάλους του και πήρε και το φάουλ. Ένα τρίποντο όμως των Τρικαλινών (59-56) και τεχνική ποινή πολύ αυστηρή στον Τσαπραΐλη έφεραν το 59-57 με τη βολή του Καλλιάρα στο 33.30’. Ο Χρηστομάνος έκλεψε από τον Καλλιάρα και ο Καλογερόπουλος ήταν εύστοχος στην επίθεση (61-57), αλλά με σερί 0-5 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα (2-5) με 61-62 στα 5.20’.

Το προβάδισμα επανακτήθηκε για τους Βολιώτες στα 3.33’ με τον Ζαρογιάννη (63-62) και ο Παυλόπουλος με εντυπωσιακό φόλοου στα 2.13’ έγραψε το 65-62. Μέχρι τα 7’’ δόθηκαν ομηρικές μάχες, και τελικά στα 7’’ ο Ζαρογιάννης μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο τρίποντο του Ζήση δέχθηκε φάουλ και με βολές σημείωσε το τελικό 67-62.

Να τονιστεί ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με 52 λεπτά καθυστέρηση λόγω αγώνα βόλεϊ γυναικών προηγουμένως.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 40-33, 56-49, 67-62

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ: Κωστούλας 7, Καλογερόπουλος 5, Τσαπραΐλης 8 (1), Ζήσης, Σουλιώτης, Χρρηστομάνος, Παυλόπουλος 9 (1), Τσίρος 8 (1), Σιδέρης, Κουρουπάκης, Ντάκης, Ζαρογιάννης 28

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Σδράκας): Παπανδρέου, Φούντας 6, Μέξης 6, Κολότσιος 1, Λιβιτσάνος 4, Τζανής, Τζιάνης 4, Μπαρμπαρούσης, Αργύρης, Μπαλωμένος 5 (1), Καλλιάρας 28 (3), Νικολούτσιος 8 (2)