Σάββατο, 8 Απριλίου 2017 09:34 από

Με το δεξί στα μπαράζ ανόδου οι Ικαροι

Tεράστια νίκη σημείωσε πριν λίγο η ομαδα μπάσκετ των Ικάρων που στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής για τα μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική επιβλήθηκαν με 75-66 των Σοφάδων στο κλειστό της Μπάρας

Οι 'Ικαροι με εντυπωσιακή εμφάνιση στο Β' ημίχρονο έφτασαν δίκαια στη νίκη απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους Σοφάδες να χτίζουν μία μικρή διαφορά την οποία κάλυψαν αμέσως οι παίκτες του Κώστα Σδράκα.

Από την 3η περίοδο και μετά οι 'Ικαροι πάτησαν το γκάζι φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 14 πόντους. Οι Σοφάδες κατάφεραν να μειώσουν αλλά μέχρι εκει.

Οι κιτρινόμαυροι παίζοντας με σοβαρότητα στα τελευταία λεπτά κράτησαν το προβάδισμα και έτσι έκαναν το πρώτο βήμα για την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Στο φινάλε, παίκτες διοίκηση και τεχνική ηγεσία αφιέρωσαν τη νίκη στον αθλητή της ομάδας Χρήστο Μπαλωμένο, που λόγω ενός απρόοπτου ατυχήματος δεν κατάφερε να αγωνιστεί στο σημερινό ματς.

Επόμενη, δύσκολη αποστολή το ερχόμενο Σάββατο στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, όπου θα φιλοξενηθούν από το φαβορί των μπαράζ τη Νίκη Βόλου που στο άλλο σημερινό παιχνίδι κέρδισε το Γ.Σ Βόλου.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-38, 55-45, 75-66

'Ικαροι(Σδράκας): Φούντας 12(3), Λιβιτσάνος 11(2), Μέξης 12, Τζιάννης 10(1), Καλλιάρας 22(1), Νικολούσιος, Μπαρμπαρούσης, Τσικρικάς 10(2), Κολότσιος