Σάββατο, 4 Απριλίου 2015 09:34 από

Και μαθηματικά στην Α1' η Καβάλα του Τζήμα!

Επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια έπειτα από δύο χρόνια! Η Καβάλα αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε μέσα στο Μετς επί τουΠαγκρατίου με 84-75 παίρνοντας την άνοδο και μαθηματικά!

Οι «ροσονέρι» επιβεβαίωσαν για ακόμα μία φορά τη δυναμική τους δυσκολεύοντας ιδιαίτερα την ομάδα του Γιάννη Τζήμα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του πρώτο ημιχρόνου (44-39), μέχρι που η Καβάλα κατάφερε να περάσει στο 22′ μπροστά με 47-46, το Παγκράτι απάντησε κάνοντας το 56-51 (26′). Οι φιλοξενούμενοι με ανέβασαν την απόδοση τους το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και με επιμέρους 4-12 έφτασαν στη νίκη.

Συνεχίζει μόνος δεύτερος και με διαφορά! Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση, ο Αρκαδικός επικράτησε του Φίλιππου με 86-69. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά , πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και έτσι δεν άργησε να προηγηθεί με 12-3. Στην επανάληψη ο Αρκαδικός συνέχιζε να αυξάνει τη διαφορά, η οποία έφτασε και το +18 (69-51) φτάνοντας έτσι στη νίκη.

aetos-panhgyrikiΣπουδαία βαθμολογική νίκη σημείωσε ο Αετόςμέσα στο Λαύριο με 65-58 με την ομάδα του Βαγγέλη Μάγειρα να πραγματοποιεί ένα σημαντικό βήμα για τη σωτηρία της. Με μεγάλο «όπλο» την αμυντική λειτουργία που περιόρισε τα ποιοτικά ατού του αντιπάλου και με συγκέντρωση και σωστές επιλογές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ο Αετός υποχρέωσε το ισχυρό Λαύριο στην μόλις δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα του!

Ετσι, η απόσταση από τρίτο της βαθμολογίας ανέβηκε στους δύο βαθμούς και πλέον ο Αρκαδικός φαντάζει το απόλυτο φαβορί για την άνοδο! 

Την ήττα του Λαυρίου, εκμεταλλεύτηκε η Δόξα Λευκάδας, η οποία έκανε το καθήκον της απέναντι στον Ερμή με 91-66 και πλέον φιγουράρει στην τέταρτη θέση του βαθμολογκού πίνακα.

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο η Λιβαδειά «καθάρισε» τη νίκη απέναντι στον ΟΦΗ με 90-72. 

Στις νίκες επέστρεψε ο Εθνικός παίρνοντας το «διπλό» μέσα στο Ιβανώφειο, επί του Ηρακλή με 62-55. O Εθνικός πήρε το προβάδισμα από την αρχή (8-0) ενώ με το πέρασμα τν λεπτών ανέβαζαν όλο τη διαφορά (36-23). Στην επανάληψη, οι  «κυανόλεκοι» βελτίωσαν την άμυνά τους με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 44-46. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με 3-11 κάνοντας το 47-57, ενώ διατήρησαν τη διαφορά μέχρι τέλους φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Λιβαδειά – ΟΦΗ  90-72
Δόξα Λευκάδας – Ερμής Λαγκαδά  91-66
Λαύριο – Αετός  58-65
Αρκαδικός – Φίλιππος Βέροιας  86-69
Ψυχικό – Ηλυσιακός 20-0 α.α.
Παγκράτι – Καβάλα  75-84
Ηρακλής – Εθνικός  55-62

Τα φύλλα αγώνων:

ΛΙΒΑΔΕΙΑ – ΟΦΗ  90-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   23-19, 36-38, 61-56, 90-72
Διαιτητές:  Καλδίρης-Θεοδωρόπουλος-Καλογερόπουλος Λ.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Οικονόμου): Χοτζολάρι, , Βουκαντίνοφ 24 (3κλ.), Ιωακειμίδης, Τερματζίδης, Λιόντος 3 (1), Βεσκούκης 7 (1), Γκαγκαλούδης 17 (1/7τρ., 12 ασ., 3κλ.), Μαράντος 7, Σάκοτα 6, Σταύρου 4, Γιανναλέτσος 12 (1), Δημητριάδης 10.
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 8 (1), Σταμπουλής 8 (1), Μαυρογιάννης 5 (1), Στυλιανού 9 (2), Λιανός 24 (1τρ., 10ρ., 3κλ.), Κιτσούλης 5 (1), Κυρίτσης, Χάλαρης 4, Τρεπάλοβατς 9 (13ρ.), Σκλήβας.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ  – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ  86-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 43-36, 69-51, 86-66
Διαιτητές: Τσώνος Β.-Τσαρούχα-Ραχιώτης.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλένγκος 5 (1), Νοέας 8 (2), Κωσταντίνου 6 (1), Καρύδας 6, Κοψαύτης 12 (1), Χατζής 15 (2), Αναστασάκης 3, Θανόπουλος, Τσέλος, Καλλινικίδης 11 (1), Εζόμο, Τζόρτζεβιτς 20 (7ρ.).
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 11 (2), Μάρτινς 15, Τσαμακτσίδης, Τραϊανός 7 (1), Πλιούκας 11 (1), Γκιουλέκας 9 (2), Κασαμπαλής 5, Αράπογλου, Λευκαδίτης 6.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ  91-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 49-33, 71-50, 91-66
Διαιτητές: Τσούνας-Καρακάσης-Σοφιανόπουλος
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 7 (1), Μάρτζος 19 (4/4δ., 3/5τρ., 2/2β., 5ρ., 3κλ.), Αργυρός 3 (1), Μουρατίδης 14 (1), Αποστολίδης 8, Καραδολάμης 12 (2), Συμεωνίδης 3, Σκλάβος 15, Μπέσκας 3 (1), Βαγενάς 7 (1), Γεωργάκης.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μύθου): Καϊκλής 3 (1), Ελευθεριάδης, Σαντσόλλι  2,  Ακεψιμαΐδης 10, Βενετιδης 2, Παρίτσης 9, Μπένας 3, Νότης, Σαμαράς 8 (2), Καλογιάννιδης 4, Μανούσος 20, Πιλκούδης 5.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 55-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 23-36, 43-46, 55-62
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Μιχάλογλου 8, Ονάσογλου 6, Γαρέζος, Χρυσόπουλος 3, Αράπης, Καραγκιολίδης 4, Κοθράς 16, Μήτσιαλος, Δέσπος 18.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Παπαδιονυσίου, Μούκας 6 (2), Κουκάς 17 (4),  Δεμερτζής 7, Τσιότρας 6, Ζούμπος, Γκιζόγιαννης 5  (1), Μαχαίρας 14, Βαβάτσικος 4, Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 3 (1).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΑΒΑΛΑ  75-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 44-39, 64-63, 75-84
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Κοντίλης-Κυριακόπουλος
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 13 (1), Κοβάσεβιτς 14 (4/7 τρ.), Δέδες, Παππάς 13 (3/4 τρ.), Ψαρόπουλος 5 (1), Παπαντωνάκος, Ράπτης 17 (1/2 τρ., 10 ρ.), Κουτρούλιας 10 (1), Γκέρος, Τόρρες, Βούλγαρης, Χατζηνικόλας 3. 
ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 8, Καράμπουλας 8 (1), Τότσιος 15 (6/8 δ., 7 ασ.), Καλαμπάκας 15 (4/4 δ., 1/4 τρ.), Κατσαρές 6, Καραποστόλου 5 (1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 18, Βελισσαρίου, Καλαιτζίδης 6.

ΛΑΥΡΙΟ – ΑΕΤΟΣ  58-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  13-11, 27-29, 50-44, 58-65
Διαιτητές:  Σκούτας-Διμπινούδης-Αποστολίδης
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Δανάς 3 (1), Μπρόζος 11 (10ρ.), Χασάπης,  Τσίρος 5 (1), Μουρίκης 6, Σακελλαρίου 4, Γιαννακόπουλος 18 (4ας, 3κλ.), Κεσκινίδης, Περράκης 8 (1), Ψωμαδέρης 3, Μπένος.
ΑΕΤΟΣ (Μαγειράς): Θεοδωράκος, Μητσάκης 3 (1), Κουκουνιάς 1, Αράπης 6, Κόκκαλης 8, Βαρνάβας, Μόρφης 11 (3), Τοπάλης 22 (11ρ.), Μιχόπουλος 2, Ροδοστόγλου 5, Τζουγκαράκης 7.

Η βαθμολογία

  Ομάδα Βαθμ Αγων Νικ Ηττ Μηδ Επιθ Αμυν Διαφ
1 ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ  42 22 20 2 0 1516 1220 296
2 ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ  38 22 16 6 0 1521 1394 127
3 ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ 37 22 15 7 0 1512 1417 95
4 ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 37 22 15 7 0 1648 1540 108
5 ΓΣ ΛΑΥΡΙΟΥ 36 22 14 8 0 1523 1444 79
6 ΑΕ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 36 22 14 8 0 1636 1593 43
7 ΕΘΝΙΚΟΣ 35 22 13 9 0 1460 1385 75
8 ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 34 22 12 10 0 1638 1668 -30
9 ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 31 22 9 13 0 1482 1477 5
10 ΑΕΤΟΣ ΓΑΣ 30 22 8 14 0 1591 1593 -2
11 ΗΡΑΚΛΗΣ 29 22 7 15 0 1480 1557 -77
12 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ  29 22 7 15 0 1319 1470 -151
13 ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ  26 22 4 18 0 1381 1512 -131
14 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ  0 22 0 0 22 0 440 -440

 

Επόμενη αγωνιστική (23η, 18/4):

ΟΦΗ – Δόξα Λευκάδας
Ερμής Λαγκαδά – Λαύριο
Φίλιππος Βέροιας – Αετός
Ηλυσιακός – Λιβαδειά 0-20 α.α.
Καβάλα – Ψυχικό
Εθνικός – Παγκράτι
Αρκαδικός – Ηρακλής