Σάββατο, 14 Νοεμβρίου 2015 08:13 από

Σπουδαίες νίκες για Κόροιβο,Λαύριο,στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ, διπλό η Κηφισιά!

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό, αλλά χωρίς ρυθμό και θέαμα παιχνίδι, η Κηφισιά πήρε σπουδαία νίκη στην Καβάλα με 72-77 , σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Με σκορ 63-63 ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Χαμηλός ρυθμός και σκοράρισμα με το… σταγονόμετρο περιελάμβανε το μενού του παιχνιδιού στο ξεκίνημά του. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και το μόνο που έδινε ενδιαφέρον στο ματς ήταν το γεγονός ότι ο ανταγωνισμός ήταν έντονος. Ενδεικτικό το ότι το σκορ, τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του εναρκτήριου δεκαλέπτου, ήταν 6-5! Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 7 πόντους (12-5), αλλά ο Κασελάκης απάντησε αμέσως με τρίποντο. Η πρώτη περίοδος έληξε με 16-13, τα ποσοστά των δύο αντιπάλων να είναι πολύ χαμηλά σε εκείνο το σημείο, καθώς η Καβάλα είχε 25% στα σουτ εντός πεδιάς και η Κηφισιά 29%. Με τον Γλυνιαδάκη να κάνει «πάρτι» κάτω από το καλάθι των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα (18-19) στο 14’. Η αθηναϊκή ομάδα πήρε και μία διαφορά 5 πόντων στο 16’ (20-25), αλλά η Καβάλα επανήλθε και ισοφάρισε σε 27-27, 1:42 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με σκορ 27-29.

Η Κηφισιά πήρε ένα προβάδισμα της τάξης των 6 πόντων στο 23’ (29-35), αλλά η Καβάλα απάντησε με συνεχόμενες βολές και πλησίασε ξανά σε απόσταση αναπνοής, ενώ λίγο αργότερα έφερε ξανά το ματς στα ίσια (37-37, στο 25’). Ο Γλυνιαδάκης συνέχιζε να φορτώνει με πόντους το αντίπαλο καλάθι, αλλά 2:55 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά την πρωτοπορία στο σκορ (42-41), χάρη στο τρίτο τρίποντο του Γιαννακίδη μέχρι εκείνο το σημείο στο ματς. Ο Λεωνίδας Κασελάκης πήρε τη σκυτάλη από τον Γλυνιαδάκη και με δική του προσπάθεια πίσω από τη γραμμή των 6.75μ. διαμόρφωσε το 46-49, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά των τελευταίων 10 λεπτών, η Κηφισιά ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Ρόμπινσον έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 54-53 στο 34’, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι από εκεί κι έπειτα. Στο τελευταίο λεπτό, κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο, δεν μπήκε ούτε πόντος, με αποτέλεσμα η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να λήξει με 63-63, αφού ο Ρόμπινσον αστόχησε στο τελευταίο σουτ για την Καβάλα.

Πόντο-πόντο πήγαινε το παιχνίδι και στην παράταση, με την Κηφισιά να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (68-72), 1:32 πριν από το φινάλε, χάρη σε καλάθι του Χογκ. Στη συνέχεια, ο Κοστόφ αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές για την Καβάλα και ο Γκίκας με μία δική του βολή διαμόρφωσε το 68-73. Ο Ρόμπινσον μείωσε στους 3 πόντους (70-73), 53 δευτερόλεπτα πριν ηχήσει η κόρνα της γραμματείας για τελευταία φορά. Ο Σμιθ έβαλε μία βολή για το 70-74 και ο Τζόουνς αστόχησε για την Καβάλα από τη γραμμή του φάουλ, με 22 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Πόποβιτς δεν μιμήθηκε τον αντίπαλό του, κάνοντας το 70-76 και ο Τζόουνς μείωσε σε 72-76 αμέσως μετά. Ο Γκίκας έβαλε μία βολή στο τέλος, για να «γράψει» το τελικό 72-77.

Δεκάλεπτα: 16-13, 27-29, 46-49, 63-63, 72-77 (παρατ.).

Καβάλα (Τζήμας): Φαν Ντερ Μαρς, Κοστόφ 13 (1 τρ., 13 ριμπάουντ), Τζόουνς 14, Καλαϊτζίδης 2, Ρόμπινσον 17, Κεμπ 4, Ταπούτος 8, Γιαννακίδης 9 (3), Σταμπουλής 2, Βάργκας 3, Δεμερτζής.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 1, Ντ. Στίγκερς 8 (1), Γκίκας 10 (2), Κασελάκης 16 (2 τρ., 9 ριμπάουντ), Χογκ 10 (1), Γλυνιαδάκης 18, Πόποβιτς 6 (1), Χρυσικόπουλος 8, Τζ. Στίγκερς, Φρέιζερ.

Ο Κόροιβος έκανε μεγάλο come back στην τέταρτη περίοδο, «επιστρέφοντας» από το -13 και τελικά κέρδισε τον Άρη με σκορ 67-65, σε ένα συγκλονιστικό ματς για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1. Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο σκόραραν μόνο από τις βολές, αλλά έκαναν τεράστια προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αυτοκτονία για Άρη, δεύτερη διαδοχική ήττα μετά την Κωνσταντινούπολη και τη Μπάνβιτ.

Το παιχνίδι στην Αμαλιάδα ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν διάθεση για καλό μπάσκετ. Στο τέταρτο λεπτό ο Ντάρελ Χάρις βγήκε από το γήπεδο, καθώς σε μία διεκδίκηση ριμπάουντ έπεσε με το πίσω μέρος του κεφαλιού στο παρκέ. Στη συνέχεια, το ματς είχε το ίδιο μοτίβο, με τον Άρη να έχει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά τους γηπεδούχους να είναι κοντά στο σκορ και να περνούν μάλιστα μπροστά για πρώτη φορά στο τέλος της πρώτης περιόδου, που βρήκε τους δύο αντιπάλους στο 23-22. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με πολλές άστοχες προσπάθειες. Ο Κόροιβος πάντως κρατούσε τη βραχεία κεφαλή που είχε πάρει από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Άρης όμως όνττας μπροστά στο σκοτ, κατάφερε να είναι αυτός που χαμογέλασε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-39).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κρατούσε το προβάδισμά της, αλλά δεν μπορούσε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Η απίστευτη αστοχία και τα λάθη στις επιθέσεις των γηπεδύχων όμως, άλλαξαν τον ρου της περιόδου Στο 28 κατάφερε να φτάσει στο +8 με τον Ουάιτ (40-48), αλλά και στο +12 (44-56) έπειτα από προσπάθεια του Ξανθόπουλου περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Να σημειωθεί ότι ο Κόροιβος στην Τρίτη περίοδο σκόρερε μόνο από τη γραμμή των βολών! Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης έπρεπε να κάνειδ ιαχείρηση του σκορ για να μην μπει σε μπελάδες και οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου να κάνουν υπέρβαση για να ξαναμπούν στο ματς. Όμως εξακολουθούσαν να βρίσκουν πόντους σχεδόν αποκλειστικά από τις ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα ο Άρης να διατηρεί εύκολα μία διαφορά ασφαλείας. Ένα τρίποντο από τον Ντέιβις μείωσε τη διαφορά στους εφτά (56-63), αλλά κυρίως άλλξε τον ρυθμό του ματς. Οι γηπεδούχοι όχι απλά ξαναμπήκαν στο ματς, αλλά με άλλο ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Κάουνσιλ ισοφάρισαν (63-63) και με δύο εύστοχες βολές του Τρότερ πέρασαν μπροστά (65-63) 41’’ πριν από το τέλος για να κερδίσουν τελικά με σκορ 67-65.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 38-39, 44-56, 67-65

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Χ. Μαρκόπουλος): Ντέιβις 21 (2), Χριστοδούλου 4, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 8 (2), Χάρις 8, Σινετός, Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 5 (1), Τρότερ 15 (1), Βαρδακαστάνης, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4

ΆΡΗΣ (Δ. Πρίφτης): Πελεκάνος 4, Ουάιτ 13, Ουότερς 6, Χάγινς 2, ΜακΝίλ 21, Ξανθόπουλος 7, Δήμας, Τσούπκοβιτς, Ζάρας 6 (1), Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ 6

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της ιστορίας του στην Α1 πανηγύρισε το Λαύριο, το οποίο παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου πήρε τη νίκη με 69-67 απέναντι στο Ρέθυμνο.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, βρίσκοντας λύσεις από Χάροου και Κλουφ (12-16, 7′). Το Λαύριο, όμως έχει μάθει να παλεύει τα παιχνίδια του και κάτι αντίστοιχο έκανε και κόντρα στους Κρητικούς. Μπάρλος και Γιαννακόπουλος πήραν προσπάθειες, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα τους (20-18, 9′). Ο Τσακαλέρης ισοφάρισε σε 20-20, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Η πολύ καλή άμυνα του Ρεθύμνου, σε συνδυασμό με την ευστοχία των Ματαλόν και Σάφτενααρ έβαλε την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου σε θέση οδηγού (23-32, 17′). Το Λαύριο αντέδρασε ξανά, όμως; και τον Γιανγκ μπροστάρη μείωσε σε 33-37 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με τον Νίξον (39-39, 23′). Στόουν και Σάφτενααρ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με δικές τους προσπάθειες έφεραν σε θέση ισχύος την ομάδα τους για το 43-49. Το… εκρηκτικό ξεκίνημα των Κρητικών στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά (45-54, 32′). Νίξον και Γιανγκ πήραν την κατάσταση στα… χέρια τους και το Λαύριο παρέμεινε ανταγωνιστικό (54-58, 36′). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με τον Μιχάλη Περράκη το προβάδισμα άλλαξε χέρια (61-60, 38′). Όχι για πολύ, καθώς ο Κλουφ με δική του εύστοχη προσπάθεια άλλαξε τα δεδομένα (61-62, 1’30” για το τέλος). Το… θρίλερ παρέμενε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Γιανγκ με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την ομάδα του με 67-65, 19 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα.

Ο Κλουφ μέτρησε 1/2 βολές για το 67-66, όμως ο Κρουμπάλι σκόραρε για το 69-66 και πήρε το φάουλ από τον Σχίζα, 7 δεύτερα για το τέλος του αγώνα. Ο Κρουμπάλι αστόχησε στη βολή, όμως το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός αυτό, μιας και ο Κλουφ δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ νίκης με το σκορ στο 69-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 33-37, 43-49, 69-67.

Λαύριο: Γιάνγκ 21 (3), Κρουμπαλί 9, Νίξον 19 (2), Γιαννακόπουλος 6 (2), Μπάρλος 6, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος, Περράκης 8 (1), Έβανς.

Ρέθυμνο: Κλόοφ 10, Ρέλφορντ 10 (1), Σάφτεναρ 12 (1), Άροου 7 (1), Στόουν 12, Σχίζας 6 (1), Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Ματαλών 8 (1).

Σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να έχει τα ηνία του παιχνιδιού αλλά τον Κολοσσό να παίρνει ανά διαστήματα το προβάδισμα, οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που κατάφεραν τελικά να φύγουν νικητές από την αναμέτρηση με 64-59.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Κάνοντας ένα εξαιρετικά δυνατό ξεκίνημα και με τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη να μονοπωλεί στην ρακέτα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει από νωρίς ένα σταθερό προβάδισμα παρά τις όποιες προσπάθειες του Κολοσσού να κρατήσει επαφή με το σκορ (21-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, πίεσε τον ΠΑΟΚ και κατάφερε με ένα επιμέρους 0-7 να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι Ροδίτες δεν κράτησαν ωστόσο το προβάδισμα αυτό και βρέθηκαν με τη λήξη της περιόδου στο -4 (38-34).

Η αντεπίθεση του Κολοσσού συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να μην δείχνει ικανός να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενοι «έκλεισαν» τον Σοφοκλή Σχορτιανίτη που μέχρι τότε ηγείτο σε πόντους για τον ΠΑΟΚ, γεγονός που «μπλόκαρε» επιθετικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν προσωρινά το προβάδισμα που διατηρούσαν (52-55), για να ισοφαρίσουν μισό λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά σοβαρός και περιορίζοντας τον Κολοσσό μόλις στους 4 πόντους κατάφερε να πάρει μία πολύ αγχώδη αλλά παράλληλα πολύ σημαντική νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 38-34, 55-55, 64-59

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 12(1), Βασιλειάδης 17(2), Μαργαρίτης 7, Σχορτσιανίτης 17, Χάτσερ 7(1), Λιάπης 2, Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7(1), Λίντεν 5(1), Ρέλεφορντ 16(1), Μακ Γκι 4, Λιούις 13(2), Μανωλόπουλος 1, Ντέιβις 2, Γεωργαλής, Άχονεν 11(2).